Znajdź na Facebooku
Oferta saszetek
Oferta sprzedaży książek
Naprawa fotoaparatów
Kupię ksiązki
60 drzew na 60-lecie
BikeOrient
Licznik odwiedzin:
Online:


30 października 2017

Wróżby i gusła
na mazowieckiej wsi


Wśród mieszkańców dawnej wsi powszechne było przekonanie, że w okresie przesilenia jesienno-zimowego bariera między światem materialnym, a duchowym jest znacznie cieńsza. Dzięki temu głosy z tamtego świata odsłaniające tajemnice przyszłości o wiele łatwiej usłyszeć. Szczególną sposobność ku temu dawać miały noce z 24 na 25 listopada (wieczór świętej Katarzyny) oraz z 29 na 30 listopada (wieczór świętego Andrzeja). Właśnie wtedy młodzież spotykała się, by wspólnie, przy blasku świec urządzać zabawę we wróżby. Przepowiadano sobie w ten sposób imię przyszłego partnera i czas ożenku.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu pragnąc przypomnieć obrzędy związane z Katarzynkami i Andrzejkami, w listopadzie zaprasza dzieci i młodzież do udział w pakietach edukacyjnych „Andrzejki w skansenie” i „Andrzejki w ratuszu”. Zajęcia mają charakter wspólnej zabawy we wróżenie i odbywają się one w salach dydaktycznych udekorowanych w taki sposób, by jak najlepiej oddać nastrój tajemniczości i wprowadzić uczestników w atmosferę wieczorów magii oraz niezwykłości.
Lekcję rozpoczyna pogadanka, podczas której dzieci poznają wierzenia i przesądy ludności wiejskiej, a także najpopularniejsze wróżby. Wyposażeni w tę wiedzę próbują następnie wraz prowadzącymi zobaczyć swoją przyszłość – leją wosk przez dziurkę od klucza, wróżą z grochu, z połówek przekrojonego jabłka (należy przynieść je ze sobą), a także z przestawianych butów.
Podczas wizyty w skansenie osoby korzystające z oferty mają okazję poznać wraz z przewodnikiem zwyczaje, zajęcia wiejskie i tradycje związane z okresem jesiennym. Zwiedzają ekspozycje w powozowni, galerii rzeźby ludowej, dwóch dworach ziemiańskich oraz na terenie 10 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku. Spacer przez muzealną wieś dla młodych ludzi jest prawdziwą podróżą w czasie do świata babcinych z opowieści.

W ratuszu na uczestników programu czeka natomiast wystawa czasowa „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”. Ekspozycja ukazuje dorobek twórczy jednego z najbardziej utalentowanych współczesnych rzeźbiarzy sierpeckich.
Prezentowane na wystawie prace dają możliwość bliższego przyjrzenia się drodze artystycznej twórcy, najważniejszym motywom, zmienności stosowanych technik i materiałów. Są też świadectwem wielkiej pasji i miłości do snycerstwa.

Muzealne Andrzejki dają młodym uczestnikom możliwość poznania bogatego świata ludowych wierzeń i wróżb. Serdecznie zachęcamy do udziału.

ANDRZEJKI W SKANSENIE
Program obejmuje następujące atrakcje:
• Wstęp na teren skansenu
• Gawęda o tradycji wróżb andrzejkowych i katarzynkowych (20 min.)
• Wspólna zabawa we wróżby: m.in. lanie wosku, wróżenie z jabłka, grochu, butów (1 godz.)
• Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (2 godz.)
Czas trwania: 4 godziny
Liczebność grupy: od 15 do 45 osób
Cena 12 zł./osoba

ANDRZEJKI W RATUSZU
Program obejmuje:
• udział w zajęciach wieczory andrzejkowe
• zwiedzanie wystawy czasowej „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”.
Czas trwania: 90 min.
Liczebność grupy: od 10 do 30 osób
Cena: 6 zł od osoby (wieczory andrzejkowe) lub 7 zł od osoby (wieczory andrzejkowe + zwiedzanie aktualnie wystawy).

Więcej informacji na temat konkursów i aktualnej oferty Muzeum znaleźć można na stronie www.mwmskansen.pl i na facebookowym profilu muzeumsierpc.

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

Wróżby i gusła na mazowieckiej wsi Wróżby i gusła na mazowieckiej wsi Wróżby i gusła na mazowieckiej wsi Wróżby i gusła na mazowieckiej wsi
Wróżby i gusła na mazowieckiej wsi