Znajdź na Facebooku
Oferta saszetek
Oferta sprzedaży książek
Naprawa fotoaparatów
Kupię ksiązki
60 drzew na 60-lecie
BikeOrient
Licznik odwiedzin:
Online:


18 października 2017

Jesień na dawnej wsi.
Zaproszenie do konkursu


Jesienią krajobraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaskakuje mnogością barw. Otaczające muzealną wieś pola uprawne, las, parki dworskie, ogrody i sady tworzą pejzaże, którymi trudno się nie zachwycić. Dominują w niej różne odcienie żółci, czerwieni, zieleni i brązu.
Skansen w Sierpcu pragnie zaprosić dzieci i młodzież w wieku od 10 do 16 lat do uchwycenia tych niezapomnianych plenerów w pracach plastycznych i wzięcia udziału w konkursie „Jesienny pejzaż wsi. Ochrona ekspozycji przyrodniczej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

Rywalizacja podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy odbywa się w szkole lub placówce, do której uczęszczają uczestnicy. Ich zadaniem jest wykonanie pracy ukazującej jesienny krajobraz wsi mazowieckiej z przełomu XIX i XX wieku prezentowanej w Muzeum w Sierpcu. Tematem ich dzieł mogą więc stać się np. chłopskie zagrody z krytymi strzechą chałupami i otoczone lasem, kapliczki przydrożne, wiatrak, pola uprawne, ogródki, czy wielobarwne sady. Mogą w tym celu użyć jednej z czterech technik: rysunku kredkami lub pastelami; malowanki farbami; wyklejanki; kolażu. Efekt ich twórczych działań należy przygotować na papierze (gramatura 80-160 g/m2) lub kartonie (gramatura 160-250 g/m2) formatu A3.
Najlepsze spośród nich powinny zostać następnie dostarczone osobiście lub przesłane wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową na adres organizatora konkursu, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (09-200 Sierpc, ul. Narutowicza 64). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 6 listopada 2017 roku (Uwaga: liczy się data wpływu).

W drugim etapie specjalnie powołana komisja wyłoni zwycięzców, przyznając po trzy miejsca w kategoriach wiekowych: 10–11 lat, 12–13 lat, 14–16 lat. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom nastąpi 17 listopada w skansenie w Sierpcu.
Jest o co walczyć. Na zwycięzców czeka wysokiej klasy sprzęt elektroniczny i sportowy, a także pamiątkowe dyplomy. Nagrodzone prace podziwiać będzie można na wystawie pokonkursowej na terenie Muzeum.

Celem konkursu jest pogłębienie wrażliwości młodych ludzi na piękno przyrody; zwrócenie uwagi na jej rolę w tworzeniu przestrzeni skansenowskiej, a przez to potrzebę jej ochrony; przybliżenie wpływu jaki cykl zmiany pór roku wywierał na codzienne życie i tradycję mieszkańców dawnej wsi; a także poszerzenie wiedzy ekologicznej dzieci i młodzieży. Regulamin rywalizacji dostępny jest na stronie mwmskansen.pl. Konkurs „Jesienny pejzaż wsi. Ochrona ekspozycji przyrodniczej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” dofinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 9900,00 zł brutto.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i wspólnego odkrywania uroków jesieni na dawnej wsi. Więcej informacji na temat konkursów i aktualnej oferty Muzeum znaleźć można na stronie www.mwmskansen.pl i na facebookowym profilu muzeumsierpc.

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

Wykopkami jesień się zaczyna Wykopkami jesień się zaczyna Wykopkami jesień się zaczyna