Znajdź na Facebooku
Oferta saszetek
Oferta sprzedaży książek
Naprawa fotoaparatów
Kupię ksiązki
60 drzew na 60-lecie
BikeOrient
Licznik odwiedzin:
Online:


25 maja 2017

Moc atrakcji dla małych i dużych
czyli
Dzień Dziecka w skansenie


Pierwsza niedziela czerwca w sierpeckim skansenie tradycyjnie zapowiada się bajecznie i kolorowo, bowiem poświęcona jest najmłodszym. Podczas imprezy z okazji Dnia Dziecka zadbamy o rodzinną atmosferę sprzyjającą beztroskiej zabawie. Niezapomniane wrażenia gwarantuje możliwość posługiwania się replikami zabawek z dawnych czasów w specjalnie zaaranżowanym ogródku zabaw. Dzieci poznają nie tylko zabawy, ale także obowiązki swych rówieśników, którzy żyli na przełomie XIX i XX wieku.
Każdy będzie mógł wziąć udział w lekcji kaligrafii odbywającej się w ławkach sprzed lat, których cechą charakterystyczną były pochyłe blaty oraz otwory na kałamarz. Sztuka pięknego, starannego pisania była przecież niegdyś podstawową umiejętnością, jakiej uczono w szkole. Podczas Dnia Dziecka w skansenie polana przy amfiteatrze zamieni się w barwne miejsce koncertów, gier, zabaw i konkursów z nagrodami. Odbędą się rywalizacje sportowe, zręcznościowe i plastyczne, słowem – dla każdego coś miłego. Na stoiskach kiermaszu prowadzona będzie sprzedaż słodyczy, tradycyjnych zabawek dziecięcych, wyrobów z gliny, ceramiki i drewna, a także obwarzanek, pieczywa obrzędowego i waty cukrowej.
Do dyspozycji dzieci przekażemy rozmaite akcesoria: skakanki, piłki, hula-hop, linę do przeciągania, a dodatkową atrakcją będzie możliwość jazdy konnej w siodle. Na terenie jednej z zagród każdy będzie mógł spróbować swych sił w dawnych zabawach podwórkowych: chodzeniu na szczudłach, toczeniu obręczy a nawet strzelaniu z procy do celu.
Na scenie amfiteatru o godz.12.00 odbędzie się barwne widowisko dla dzieci „Skarb kapitana Hucka” w wykonaniu aktorów TEATRU PICCOLO w Łodzi. A o godzinie 15.00 będzie można wysłuchać koncertu piosenek dziecięcych w wykonaniu młodzieżowej grupy ONE&ONLY z Zespołu Szkól Ogólnokształcących w Gójsku.

Wkraczając na teren ekspozycji muzealnej najmłodsi odkryją barwny świat sztuki ludowej. Odbędą się tu także liczne pokazy prac codziennych: pokaz ręcznego prania i maglowania bielizny, szycia szmacianych lalek czy wykonywania kwiatów z bibuły. Najmłodsi poznają także technikę wyplatania wiklinowych koszy, a w kuźni przyjrzą się sztuce wykuwania podków. Warsztaty garncarstwa umożliwią własnoręcznie wykonanie odlewu dłoni lub dowolnej figurki. Z kolei w jednej ze stodół dzieci dowiedzą się „Jak to ze zbożem było” i wezmą udział w mieleniu ziarna w żarnach, młóceniu zboża cepami i odwiewaniu ziarna, a nieopodal będą mogły ujrzeć pokaz kręcenia powrozów za pomocą kołowrotka powroźniczego oraz pracę kieratu.

Będzie też można skosztować tradycyjnego wiejskiego chleba z ubitym własnoręcznie w kierzance masłem. Na amatorów jazdy konnej czekać będzie jazda w siodle lub bryczką.

Tegoroczny Dzień Dziecka w skansenie zapowiada się niezwykle interesująco. Warto sprawić swemu dziecku wyjątkową niespodziankę i zabrać je na wycieczkę do sierpeckiego skansenu, gdzie czas upłynie w wyjątkowej, rodzinnej atmosferze.

Dzień Dziecka w skansenie odbędzie się w dniu 4 czerwca 2017 r., w godz. 10.00 – 18.00.

Ceny biletów: ulgowy: 11 zł,
normalny: 16 zł,
rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 roku życia): 43 zł.
Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.
Więcej informacji znajdują się na naszej stronie: www.mwmskansen.pl.
Zapraszamy!

Agnieszka Jezierska-Chalicka
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kliknij miniaturkę i otwórz zdjęcie

Dzień Dziecka w skansenie. Pokaz prania i maglowania bielizny. Insceniezacja z udziałem uczestników imprezy.  Dzień Dziecka w skansenie. Widowisko dla najmłodszych na scenie amfiteatru. Barwna scenografia i kostiumy, wesoła muzyka. Animatorzy tańczą wraz z uczestnikami imprezy. Dzień Dziecka w skansenie. Plenerowe atrakcje dla dzieci z użyciem dawnych zabawek - drewnianych koników, kolorowych ptaszków na patyki.  Dzień Dziecka w skansenie. Plecionkarz wiejski wyplatający kosze z wikliny.