Znajdź na Facebooku
Oferta saszetek
Oferta sprzedaży książek
Naprawa fotoaparatów
Kupię ksiązki
60 drzew na 60-lecie
BikeOrient
Licznik odwiedzin:
Online:


24 kwietnia 2017

Prawdziwa gratka dla miłośników sztuki kulinarnej
Czyli konkurs pt. „Najsmaczniejsza Potrawa Mazowiecka”


Wzmacnianie lokalnego potencjału poprzez wykorzystanie dziedzictwa kulturowego, jakim są tradycyjne i regionalne produkty to działania ważne i potrzebne. Zapomniane, nieużywane od wielu lat przepisy kuchenne babć czy prababć mają okazję znów zaistnieć w ramach konkursu kulinarnego „Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka”. Rywalizacja od wielu lat towarzyszy imprezie kulinarnej „Gotowanie na polanie”, która organizowana jest na terenie skansenu w pierwszą niedzielę maja. Propozycja udziału w konkursie skierowana jest do wszystkich entuzjastów dawnej sztuki kulinarnej. Jej celem jest kultywowanie tradycji kulinarnych regionu Mazowsza, popularyzacja tradycyjnych receptur i potraw.

Smakowite kołduny, wyśmienity sybirak, aromatyczna grzybowa na zakwasie, czy tradycyjna pigwówka i cytrynówka …. Już same nazwy pobudzają wyobraźnię i apetyt. Zadanie konkursowe polega na przyrządzeniu i zaprezentowaniu tradycyjnej potrawy spożywanej niegdyś na Mazowszu. Do udziału w konkursie zapraszamy zarówno profesjonalnych producentów produktów tradycyjnych i regionalnych, jak również amatorów sztuki kulinarnej. To propozycja zarówno dla regionalnych kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i przedstawicieli firm, jak również do osób indywidualnych. Liczymy szczególnie na receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie, choć wszystkie tradycyjne potrawy mazowieckie są mile widziane. Aby wziąć udział w rywalizacji wystarczy zadeklarować swój udział poprzez zgłoszenie co najmniej 1 potrawy w dniu 7 maja 2017 r. do godz. 10.00 w jednej z kategorii: zupa, danie jarskie, potrawa mięsna, przekąska, deser, napój. Do konkursu można zgłosić tylko potrawy oferowane na własnym stoisku w ramach kiermaszu towarzyszącego imprezie plenerowej „Gotowanie na polanie”. Dzięki temu danie jaskie, zupa czy deser, które zdobędą największe uznanie Jury i główną nagrodę w konkursie, będą dostępne dla wszystkich uczestników imprezy. Do konkursu można zgłosić kilka potraw (każdą winnej kategorii). W przypadku zgłoszenia więcej niż 2 potraw organizator zapewnia nieodpłatnie stoisko wystawiennicze (zadaszenie, stół i ławkę). Ponadto, uczestnicy konkursu w dniu imprezy mają zapewniony niepodpłatny wstęp na teren skansenu. Wszystkie zgłoszone do rywalizacji potrawy oceni Komisja Konkursowa, w skład której wejdzie przedstawiciel muzeum oraz 4 osoby wyłonione drogą losowania spośród zwiedzających. Komisja oceni zarówno wygląd, smak, jak również prezentację, czyli sposób podania potrawy. W każdej kategorii Jury przyzna jedną nagrodę główną. Autorzy nagrodzonych potraw otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy, które mogą okazać się pomocne podczas promowania własnej działalności kulinarnej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie a zarazem wspólnego promowania dziedzictwa kulinarnego Mazowsza.

Agnieszka Jezierska- Chalicka
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kliknij miniaturkę i otwórz zdjęcie

Konkurs pt. „Najsmaczniejsza Potrawa Mazowiecka” - uczestniczka konkursu Konkurs pt. „Najsmaczniejsza Potrawa Mazowiecka” Konkurs pt. „Najsmaczniejsza Potrawa Mazowiecka” Konkurs pt. „Najsmaczniejsza Potrawa Mazowiecka”