Znajdź na Facebooku
Oferta saszetek
Oferta sprzedaży książek
Naprawa fotoaparatów
Kupię ksiązki
60 drzew na 60-lecie
BikeOrient
Licznik odwiedzin:
Online:20 maja 2016

Wizyta u garncarza,
Kaligrafia bez kleksów
i …. Urodziny Baby Jagi
czyli
Dzień Dziecka w Skansenie


Dziecko drzemie w każdym z nas. I choć będąc dzieckiem chcemy jak najszybciej stać się dorosłymi, to jako dorośli nierzadko tęsknimy za czasami beztroski. Ale przecież wiek to tylko cyfra. I nie zawsze jest ona odzwierciedleniem stanu umysłu i stosunku do życia. Bo najważniejsze jest to, by uwolnić w sobie to dziecko, które pozostaje w nas na zawsze.

Wprost idealną ku temu okazją jest zbliżający się Dzień Dziecka. W sierpeckim skansenie tradycyjnie odbędzie się on w pierwszą niedzielę czerwca i zagwarantuje wiele atrakcji – zarówno dla małych, jaki i nieco większych uczestników imprezy. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu specjalnie dla dzieci przywoła obraz i atmosferę dawnego życia wiejskiego, kładąc szczególny akcent na życie wiejskiego dziecka. Dzieci zatem, spędzając kilka godzin w skansenie, będą mogły poznać i wziąć czynny udział w zajęciach, do których dawniej angażowano również najmłodszych. Tam więc, gdzie inscenizatorzy kręcić będą powrozy, mogą zatrzymać się, by im pomóc, a nawet sami spróbować ukręcić sznur czy powróz. Pod okiem garncarza mogą wytoczyć gliniane naczynie na kole, a u gospodyni wykonującej pranie – uprać bieliznę na tarze. Wiejski plecionkarz nauczy wyplatać kosz z wikliny, a szewc zdradzi tajniki zręcznej naprawy obuwia. Dzieci dowiedzą się także jak ubijać śmietanę w kierzance, by powstało masło, a potem będą mogły ocenić jego smak.

Przybliżając życie dzieci na wsi sprzed stu laty, nie można pominąć faktu, że kiedy nie musiały pomagać w gospodarstwie i wypasać zwierząt na pastwisku, najchętniej spędzały czas na wspólnej zabawie. Dlatego też 5 czerwca na jednym z wiejskich podwórek odbędą się gry i zabawy przygotowane specjalnie dla dzieci na tę okazję. A będą to zabawy ruchowe i zręcznościowe, popularne dawniej wśród dzieci na całym Mazowszu, np.: toczenie obręczy od koła starego roweru, strzelanie z procy do celu, a nawet chodzenie na szczudłach.

Dawną obyczajowość przybliży Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, dzięki której najmłodsi ujrzą scenki z życia codziennego sprzed lat. Ponadto na terenie jednej z zagród dzieci dowiedzą się „Jak to ze zbożem było”, czyli będą mogły wziąć udział w mieleniu ziarna w żarnach, młóceniu zboża cepami i odwiewaniu ziarna, a nieopodal ujrzą pracę kieratu. O tym, że „Nie święci garnki lepią” najmłodsi przekonają się za sprawą warsztatów, podczas których każdy będzie mógł przekonać się, jak wyglądała praca na kole garncarskim, a także własnoręcznie wykonać odlewy i odciski dłoni lub inną, dowolną pracę plastyczną. Podczas lekcji kaligrafii prowadzonej w izbie szkolnej sprzed kilkudziesięciu lat, dzieci zasiadając przy autentycznych ławkach z lat 30-tych XX wieku, zmierzą się ze sztuką starannego pisania. I trzeba będzie wykazać się starannością, bo pani nauczycielka nie toleruje kleksów…. Przy okazji będzie można dowiedzieć się, czym dawna szkoła różni się od współczesnej.

W urokliwej altanie znajdującej się na terenie parku dworskiego odbędą się warsztaty papieroplastyki, podczas których dzieci wykonywać będą kolorowe ozdoby bibułkowe. A w ramach warsztatów „Takie małe nic” dowiedzą się, jak z pozornie bezużytecznych, zbędnych przedmiotów wykonać dekoracje i zabawki. Zajęcia będą prowadzone przez instruktorów edukacji muzealnej i twórców ludowych z regionu Mazowsza.

We wnętrzach dworu rozlegać się będą dźwięki muzyki fortepianowej wykonywanej przez jednego z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu. O godzinie 12.00 na scenie amfiteatru świętować będziemy …. „Urodziny Baby Jagi” – za sprawą widowiska pod tym samym tytułem. Nieco później odbędzie się koncert Dziecięcego Zespołu ZATORZANIE z Sierpca, którego wcześniejszy występ - bożonarodzeniowy koncert kolęd w skansenie - spotkał się z wielkim uznaniem publiczności.

Podczas „Dnia Dziecka w skansenie” nie zabraknie także rywalizacji konkursowych z nagrodami. Odbędą się zarówno konkursy zręcznościowe, sportowe, jak i manualne, a zwycięzcy każdej konkurencji otrzymają nagrody.

W ramach kiermaszu na świeżym powietrzu prowadzona będzie sprzedaż łakoci, waty cukrowej, pieczywa obrzędowego. Na nowych właścicieli oczekiwać będą tradycyjne zabawki dziecięce – pluszowe misie i koniki, ręcznie strugane ptaszki i drewniane kolejki. Niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością przejażdżka konna w siodle lub bryczką. A jeśli ktoś po tak imponującej dawce wrażeń poczuje się zmęczony, może przysiąść na ławeczce, wyciągnąć się na trawie, bądź piknikować przy ognisku, piekąc kiełbaski.

Zapraszamy zatem 5 czerwca 2016 r. do skansenu, gdzie już od samego rana czekać będzie moc atrakcji. To najlepsza okazja, by spojrzeć na świat oczyma dzieci - z właściwą im, niczym nie skrępowaną spontanicznością.

Agnieszka Jezierska - Chalicka
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

PROGRAM IMPREZY:
AMFITEATR – godz.10.00-18.00

• konkursy i zabawy z nagrodami
• ogródek zabaw dla najmłodszych
• TAKIE MAŁE NIC – warsztaty ekologiczne dla dzieci
• kiermasz dziecięcy
• godz.12.00 – 13.10 – widowisko dla dzieci URODZINY BABY JAGI
• Godz.: 15.30 – 16.15 – koncert Dziecięcego Zespołu ZATORZANIE z Sierpca

DWÓR Z BOJANOWA – godz.10.00-18.00
• Koncert fortepianowy w wykonaniu ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu
• Altana przy dworze z Bojanowa – BIBUŁKOWE OZDOBY - warsztaty papieroplastyki dla dzieci
W przypadku opadów deszczu warsztaty ekologiczne oraz pokazy kwiatów z bibuły i ozdób słomianych będą odbywać się w Sali „A”.

KOSCIÓŁ Z DRĄŻDŻEWA - godz.14.00
• Godz.: 14.00 – Msza święta w intencji dzieci

PREZENTACJE ZAJĘĆ GOSPODARSKICH I RZEMIOSŁA W ZAGRODACH CŁOPSKICH – wieś rzędówka Godz.: 10.00 – 18.00
• Chałupa z Rempina
o pokaz tkania chodnika – szmaciaka na krosnach
• Zagroda z Izdebna
o pokaz wyrobu masła, degustacja chleba ze świeżym masłem
• Zagroda z Zawad

o NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ – warsztaty garncarskie dla dzieci
• Zagroda z Ostrowa
o lekcje kaligrafii w wiejskiej szkole sprzed 100 lat
o dawne gry i zabawy dziecięce na podwórku szkolnym (m.in.: chodzenie na szczudłach, toczenie obręczy, strzelanie z procy do celu)
• Zagroda z Dzierzążni
o LEKI Z ŁĄKOWEJ APTEKI – porady zielarki, degustacja napoju miętowego
• Zagroda z Ligówka:
o podwórko: pokaz pracy wiejskiego plecionkarza
o chałupa – U WIEJSKIEJ KRAWCOWEJ- pokaz szycia na maszynie pedałowej
• Chałupa z Jonnego
o pokaz prania i maglowania bielizny
• Chałupa z Chwał
o pokaz pracy szewca
• Zagroda z Rębowa:
o stodoła – JAK TO ZE ZBOŻEM BYŁO - pokazy dla dzieci: mielenie ziarna w żarnach, młócenie zboża cepami, odwiewanie ziarna

PRZEJAŻDŻKI KONNE: BRYCZKĄ I W SIODLE
OGNISKO (POLANA – OGNISKO)
Zapraszamy!

Kliknij miniaturkę i otwórz zdjęcie

Dzień Dziecka w skansenie

Dzień Dziecka w skansenie

Dzień Dziecka w skansenie

Dzień Dziecka w skansenie

Dzień Dziecka w skansenie

Dzień Dziecka w skansenie

Dzień Dziecka w skansenie

Dzień Dziecka w skansenie