Znajdź na Facebooku
Oferta saszetek
Oferta sprzedaży książek
Naprawa fotoaparatów
Kupię ksiązki
60 drzew na 60-lecie
BikeOrient
Licznik odwiedzin:
Online:„Szopka Betlejemska.
Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”
- konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży


Bywają różne. Jedne odznaczają się bogatym zdobnictwem, mnóstwem misternie wykonanych detali i ozdób, niezwykłą kolorystyką. Inne – zachwycają skromnością, prostotą i kunsztem wykonania. Piękne. Wymowne. Zachwycające… Szopki betlejemskie, bo o nich mowa, są jedną z form wyrażania tradycji Bożego Narodzenia.

Własnoręczne wykonanie szopki to doskonały pomysł na wkroczenie w magiczny czas Świąt a zarazem kultywowanie pięknej polskiej tradycji.

Popularyzując tę ideę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz czwarty ogłasza konkurs plastyczny pt. „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”. Tegoroczna, IV edycja konkursu została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jest to propozycja adresowana do dzieci i młodzieży z regionu Mazowsza w wieku 6-16 lat. Przedmiotem konkursu jest wykonanie przestrzennej szopki betlejemskiej w jednej z dwóch kategorii: surowce naturalne: drewno, rośliny suszone (z wyjątkiem gatunków objętych ochroną), produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, plastelina, glina, masa solna lub surowce wtórne: plastik, metal, karton, makulatura, szkło, korek, guma, folia aluminiowa, gałganki, płyty CD itp. Szopka nie może być podświetlana, a jej wymiary nie mogą przekroczyć 50 cm x 50 cm x 50 cm.

Wykonaną własnoręcznie pracę należy dostarczyć osobiście lub przesłać za pośrednictwem poczty do MWM w Sierpcu – skansen (dział upowszechniania i promocji) do dnia 27 listopada br. Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oceni prace i przyzna aż 24 nagrody rzeczowe. Wśród kryteriów oceny prac znajdą się: zgodność pracy z tematem konkursu, inwencja twórcza, pomysłowość, obór materiałów zgodny z Regulaminem konkursu, a także walory artystyczne pracy.

Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego otwarcia wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” 12 grudnia 2015 r. w skansenie. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy, pokonkursowej, którą będzie można zwiedzać na terenie Muzeum do końca lutego 2016 r.

Idea wykonywania szopek bożonarodzeniowych to piękna tradycja, a konkurs ogłoszony przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu służy jej popularyzacji. Własnoręczne konstruowanie szopki betlejemskiej będzie w naturalny sposób skłaniało do pogłębienia wiedzy na temat tradycji Bożego Narodzenia, jak również ukształtuje lub rozwinie umiejętności pozyskiwania i wykorzystywania surowców wtórnych. Wykonywanie szopki z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój wyobraźni twórczej, dostarczy wiele radości, a ukończone dzieła ujawnią zdolności młodych twórców.

Wprawdzie od czasu powstania pierwszej szopki upłynęło wiele czasu, jednak jest to zwyczaj tak piękny, że należy robić wszystko, by przetrwał i towarzyszył nam w corocznych obchodach Bożego Narodzenia.

Wszelkie szczegółowe informacje oraz Regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej wwwmwmskansen.pl.


Agnieszka Jezierska – Chalicka
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Kliknij miniaturkę i otwórz galerię

Szopka Betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnycc. - konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży Szopka Betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnycc. - konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży Szopka Betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnycc. - konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży Szopka Betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnycc. - konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Autorka: Weronika Kamińska.
Szopka Betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnycc. - konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Autorka: Julia Rojewska. Szopka Betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnycc. - konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży Szopka Betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnycc. - konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Autor: Łukasz Koziorowski.