Znajdź na Facebooku
Oferta saszetek
Oferta sprzedaży książek
Naprawa fotoaparatów
Kupię ksiązki
60 drzew na 60-lecie
BikeOrient
Licznik odwiedzin:
Online:„Boże Narodzenie na Mazowszu”
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

„Wieś zginęła w szarych, śnieżystych mrokach, jakoby się rozlała, że ani nie ujrzał domów, płotów i sadów, jedne tylko światełka migotały ostro a gęściej niźli zwykle, bo wszędy się szykowano do wigilijnej wieczerzy. W każdej chałupie, zarówno u bogacza, jak i u komornika, jaki u tej biedoty ostatniej, przystrajano się i czekano z namaszczenie, wszędy stawiano w kącie od wschodu snop zboża, okrywano ławy czy stoły płótnem bielonym, podścielano sianem i wyglądano oknami pierwszej gwiazdy.”

Władysław Reymont, „Chłopi”

Dokładnie tak było na polskiej wsi sto lat temu. Podobnie jest i dziś. Niewiarygodne, jak wiele zwyczajów przetrwało wieki. Te, które towarzyszą nam dzisiaj, jak i te już nieco zapomniane obrazuje wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” prezentowana w zabytkowych obiektach na terenie skansenu. W jednej z izb można ujrzeć darcie pierza, którym później wypełniano poduchy i pierzyny. W innej - gospodarza, mocującego choinkę na drewnianym krzyżaku oraz wykonane przez dzieci ozdoby, które lada chwila zostaną umieszczone na świerkowych gałązkach. Dziś bez udekorowanego drzewka trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia. Jednak przyzodobione świerkowe lub sosnowe drzewko, nazywane powszechnie „choinką” to niedawny atrybut Świąt, który dotarł do Polski około 150 lat temu.

Dawniej w rogach izby umieszczano snopy zboża i głęboko wierzono, że wróżą one urodzaj w kolejnym roku. Nawiązaniem do tej tradycji są stojące w izbach snopy zbóż udekorowane światami, czyli ozdobami wykonanymi z opłatka. W ramach prezentowania bożonarodzeniowych obyczajów nie może zabraknąć też tradycyjnej, staropolskiej Wigilii – zarówno wieczerzy chłopskiej, jak i dworskiej. Jak nakazywał prastary obyczaj, wigilijna wieczerza to posiłek, który należało przygotować z darów bożych zebranych na polu, w ogrodzie, w lesie i w wodzie. Zwiedzając chałupy sprzed stu lat można przekonać się, jak bardzo wigilia ta różniła się od naszej współczesnej postnej wieczerzy. Ponadto podczas zwiedzania będzie można ujrzeć liczne rytuały towarzyszące przygotowywaniu wigilijnej kolacji. Czy wiemy dziś co oznaczał żelazny lemiesz od pługa wkładany pod wigilijny stół czy ławę, czy też nogi stołu obwiązane przez gospodarza łańcuchem, zanim wszyscy zasiedli do tego wyjątkowego posiłku?

Nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia są oczywiście prezenty, na które dzieci oczekiwały w każdym z domostw. Zgodnie z tradycją układano je na ławie w warstwie siana tak, by dzieci znalazły je własnoręcznie. Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” to także kolędnicy, odwiedzający dawniej wiejskie chałupy; grupa z szopką, z gwiazdą, Trzej Królowie w błyszczących szatach i koronach, jak również inne grupy kolędnicze, uaktywniające się w okresie od 25 grudnia do 6 stycznia.

W jednej z chałup prezentowana jest ekspozycja dotycząca święta Matki Boskiej Gromnicznej i zanikającego już dziś, archaicznego sposobu odlewania gromnic woskowych. Elementy bożonarodzeniowej ekspozycji można podziwiać także we wnętrzu XVIII – wiecznego kościoła. W tym wypadku jej głównym elementem jest bożonarodzeniowa szopka, przypominająca o narodzeniu Pańskim; o czasie pojednania i miłości. Zapraszamy do zwiedzania wystawy, której towarzyszy niepowtarzalna atmosfera, zapach pięknie udekorowanej choinki oraz widok świątecznie przybranego stołu z siankiem pod obrusem… Ekspozycja „Boże Narodzenie na Mazowszu” jest prezentowana do końca lutego 2015 r.

Zachęcamy do skorzystania z zimowej oferty edukacyjnej wszystkie dzieci, młodzież szkolną wraz z wychowawcami oraz grupy zorganizowane. Szczegóły programów znajdują się na stronie www.mwmskansen.pl.


Agnieszka Jezierska – Chalicka
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu


Kliknij miniaturkę i otwórz galerię