Znajdź na Facebooku
Oferta saszetek
Oferta sprzedaży książek
Naprawa fotoaparatów
Kupię ksiązki
60 drzew na 60-lecie
BikeOrient
Licznik odwiedzin:
Online:Powitanie wiosny? Tylko w skansenie!

Zima leniwie szykuje się do odejścia, a my z każdym dniem coraz bardziej zbliżamy się do zmiany pór roku.

Jak głosi kalendarz astronomiczny, 21 marca powitamy WIOSNĘ. To właśnie wtedy dzień zrówna się z nocą, która od tej chwili będzie coraz krótsza. Wiosna to pora roku, która angażuje wszystkie zmysły, zatem każdy wnikliwy obserwator z pewnością ją ujrzy, usłyszy i poczuje. Wiosna to przecież nieśmiałe promienie słońca, zielone pąki na drzewach i pierwsze kwiaty, to radosne ćwierkanie ptaków i powiew ciepłego wiatru. A gdzie najlepiej szukać wiosny? Oczywiście na łonie natury, wśród budzącej się z zimowego snu przyrody. Do wspólnego powitania wiosny zachęca Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, które na ten wyjątkowy dzień zaplanowało wiele atrakcji w ramach imprezy „Powitanie wiosny w skansenie”. Jest to cykliczna impreza plenerowa adresowana do dzieci i młodzieży szkolnej, która ma na celu wspólne świętowanie nadejścia tej pięknej pory roku, a zarazem pożegnanie surowej zimy. Ponadto uczestnicy poznają ludowe obrzędy wiosenne związane z „wypędzeniem zimy” i powitaniem wiosny.

Imprezę rozpoczyna konkurs na najciekawszą Marzannę, którego głównym założeniem jest wykonanie kukły Marzanny. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostaną zaprezentowane przez ich autorów podczas parady Marzann. Następnie orszak wiosenny uda się nad rzekę, gdzie zgodnie z tradycją Marzanna zostaje spalona i utopiona. W salach dydaktycznych odbędą się projekcje prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu” przybliżającej bogatą symbolikę Świąt Wielkanocnych. Ponadto uczestnicy imprezy zwiedzą dwór, galerię rzeźby i powozownię oraz 10 chałup z końca XIX i początku XX w. Nie zabraknie przejazdu wozem konnym po terenie skansenu, podczas którego będzie można podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Zwieńczeniem imprezy będzie ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. (Kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie – najlepiej na kilka dni przed imprezą. Kontakt: 603 063 545). Na uwagę zasługuje koszt udziału w imprezie, który wynosi zaledwie 11 zł od osoby.

Aby wziąć udział w imprezie należy dokonać zgłoszenia z co najmniej 3 – dniowym wyprzedzeniem. Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie (nr tel. 24 275 28 83 wew. 37 lub 36) oraz drogą mailową (rezerwacje@ mwmskansen.pl). Warunkiem udziału w imprezie jest wykonanie kukły Marzanny i zgłoszenie jej do konkursu w dniu 21.03.2014 r.

Zapraszamy do wspólnego powitania wiosny w skansenie !


Agnieszka Jezierska - Chalicka
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Zwiedzanie skansenu
Kliknij miniaturkę i otwórz galerię