Znajdź na Facebooku
Oferta saszetek
Oferta sprzedaży książek
Naprawa fotoaparatów
Kupię ksiązki
60 drzew na 60-lecie
BikeOrient
Licznik odwiedzin:
Online:


20 czerwca 2017

Wielickie święto fotografii i turystyki
czyli Finał Konkursu „Uroki naszej okolicy II”
Edycja 2017
Finały


Sympatyczne spotkanie, które miało miejsce w Wieliczce w czerwcu ubiegłego roku, zachęciło organizatorów Konkursu do ogłoszenia kolejnej, drugiej edycji.

W kwietniu do Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce zaczęły napływać prace Konkursowe, czyli albumy wykonane przez gimnazjalistów szkół specjalnych, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej. Wykonanie albumów, składających się głównie ze zdjęć i ich opisów, zaskakiwało pomysłowością.

Nagrodą dla wszystkich uczestników Konkursu był Finał w Kampusie Wielickim – 10 maja br. pogoda dopisała. Już o godzinie 8.00 w Wieliczce pojawili się uczniowie z Dusznik-Zdroju. Później dołączyli przedstawiciele innych szkół: ze Szczecinka, Brzozowa, Czerwiennego, Radwanowic i Myślenic. Punktualnie o 10.00 rozpoczęła się część artystyczna, a na scenę szkolnej auli wyszli czarodzieje Teatru Iluzji Mefisto. Zaczęła się nauka magii i pokazy sztuczek. Rewelacyjnym uczniem magików okazał się Krystian z Poronina. Po godzinnym, pełnym emocji przedstawieniu pożegnaliśmy sympatycznych czarodziejów. Na scenę weszli uczniowie z Wieliczki, którzy na dzwonkach zagrali utwór „Wełtawa” czeskiego kompozytora Bedřicha Smetany.

Po tych atrakcjach na scenę zaproszono Dyrekcję Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby oraz Sekretarza Powiatu. Nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Wszyscy bardzo cieszyli się z różnorodnych upominków. Było tam coś dla ciała i dla ducha, a także materiały promujące turystykę. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali dodatkowo roczną prenumeratę miesięcznika „Poznaj Swój Kraj”.

Gdy emocje opadły, wszyscy zasiedli w holu szkoły przy stołach. Żurek ugotowany przez pana Zbyszka i najstarszych uczniów smakował wszystkim. Zdawało się, że dokładkom nie było końca... Przed wyjściem na zaplanowane zwiedzanie jednego z obiektów wielickich, wpisanego na listę UNESCO, uczestnicy jeszcze raz obejrzeli nadesłane albumy, porównując techniki ich wykonania oraz podziwiając zamieszczone w nich zdjęcia. Do Zamku Żupnego młodzież podjechała miejskim autobusem.

Była to jedna z krótkich chwil na wymianę zdań dotyczących Konkursu, pracy z dziećmi oraz uroków okolic, z których przyjechali zaproszeni. Wysłuchaliśmy opowieści o średniowiecznych wałach ziemnych, usytuowanych w lasach Pomorza Zachodniego, a harcerze z Myślenic opowiadali o pieszych wędrówkach górskich. W Zamku Żupnym już czekała na nas pani przewodnik, która prostym i zrozumiałym językiem opowiedziała jego historię, przedstawiła dawnych użytkowników uwiecznionych na portretach. Wszyscy chętnie zobaczyli makietę dawnego miasta oraz podziwiali Salę Gotycką. Tutaj można było przymierzyć prawdziwą zbroję. Jeszcze tylko wspaniała kolekcja solniczek i zbiory podwielickiej rodziny Niedzielskich. Na koniec indywidualne wykonywanie pieczęci z herbem Wieliczki w masie solnej. Zwiedzanie zamku odbyło się w ramach programu „Krok w solną przygodę”.

Podczas powrotu do Kampusu Wielickiego widać było już zmęczenie wśród naszych gości. Coraz częściej pojawiał się temat powrotów do domów. To zrozumiałe. Wielu z nich czekała jeszcze długa podróż. Niemniej przy pożegnaniach słychać było obietnice udziału w kolejnej edycji Konkursu. Razem z opiekunami planowali, co tym razem uwiecznią na zdjęciach i jakie „uroki swojej okolicy” przedstawią w kolejnym albumie. Słowa uczestników majowego Finału mobilizują organizatorów do zorganizowania kolejnej edycji Konkursu.

Tekst: Krystyna Kluska

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

Uroki naszej okolicy II - fotoreportaż Uroki naszej okolicy II - fotoreportaż Uroki naszej okolicy II - fotoreportaż Uroki naszej okolicy II - fotoreportaż
Uroki naszej okolicy II - fotoreportaż Uroki naszej okolicy II - fotoreportaż Uroki naszej okolicy II - fotoreportaż Uroki naszej okolicy II - fotoreportaż