Wojna Północna 1700-1721
Bitwa pod Kościelną Wsią
29. października 1706 :
To była dziwna wojna. Szwecja, umocniwszy się w siedemnastym wieku nad Bałtykiem odcięła Rosji dostęp do morza, Polsce zabrała Inflanty (dziś: Estonia), a Danii Holsztyn (dziś: Niemcy). Te czynniki spowodowały, że zawiązała się koalicja mająca za cel odebranie tych ziem Szwedom.
Wojna ta prowadzona w obcych interesach przyniosła Rzeczpospolitej jedyne głód i zniszczenia. To na naszym terytorium odbywały się walki, żołnierze dopuszczali się gwałtów, zaboru mienia, konfiskat żywności, koni i uzbrojenia. W obcych wojskach walczyło wielu Polaków siłą ubranych w obce mundury, zmuszanych do bratobójczych walk. Nie inaczej było pod Kościelną Wsią, w bitwie, która się rozegrała już po zawarciu ugody pomiędzy Augustem II Sasem, a królem Szwedzkim Karolem XII. Do wojsk, które starły się pod Kościelną Wsią ta wiadomość nie dotarła i 50. 000 żołnierzy starło się w śmiertelnym boju. Wśród nich po dziesięć tysięcy Polaków zarówno w armii rosyjskiej, jak i szwedzkiej. Najwięcej poległo właśnie Polaków. Wszystkich chowano na miejscy, w kilku lub kilkunastu kopcach-kurhanach; do dziś przetrwał tylko jeden z nich, ale i on chyli się już ku swojemu końcowi. Jeszcze niedawno miał około sześciu metrów wysokości; deszcz i wiatr spowodowały, że dziś nie ma już nawet dwóch metrów. Warto o niego zadbać, jako pamiątkę historii, bo za kilka - kilkanaście at zniknie zupełnie.
Trudność stanowi tu fakt, że znajduje się on na prywatnym gruncie, niemniej, nie prowadzi do niego żaden oznakowany szlak, nie ma tam żadnej, informacji, tablicy , postumentu. Jedynie Zespół Szkół w Kościelnej Wsi pielęgnuje pamięć zawartą w kopcu i o wydarzeniach sprzed trzystu lat. Doskonały pomysł, aby czcząc pamięć poległych, uczyć dzieci historii w niekonwencjonalny sposób. Trzeba naśladować takie inicjatywy, ubierając je zwłaszcza w rajdy krajoznawcze, bo to poznawanie nie tylko historii, swojego regionu, ale i zdrowy sposób życia, korzystny dla nas wszystkich.
|
Klasyfikacja Generalna
X Rajdu
„Od Sasa do Lasa” :
1. Szkoła Podstawowa
w Opatówku
– Puchar Komendanta Straży Miejskiej w Kaliszu.
2. Szkoła Podstawowa
w Kościelnej Wsi
– Puchar Prezesa PTTK oddział w Kaliszu.
3. Szkoła Podstawowa Nr 16
w Kaliszu
- Puchar Wójta Gminy Gołuchów.
4. Szkoła Podstawowa Nr 11
w Kaliszu
– Puchar Dyrektora Zespołu
Szkół
w Kościelnej Wsi.
5. Szkoła Podstawowa
w Kotowiecku
– Puchar Komendanta Rajdu
I Miejsce w konkursie krajoznawczym
przeprowadzonym przez
Redakcję Miesięcznika
„Poznaj swój kraj” zajęła
Szkoła Podstawowa
w Kościelnej Wsi.
Indywidualnie zwyciężyły:
Izabela Mazurowska
ze Szkoły Podstawowej w Opatówku
Aleksandra Michałek
z Gimnazjum nr 2 w Kaliszu
Kościelna Wieś
24 października 2015r
|