Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash




Późno, ale kończymy rok 2017 i zaczynamy kolejną wędrówkę po kraju, która – jestem o tym głęboko przekonany – nigdy się nie skończy, bo choć zmieniają się formy poznawania, tak jak i nasz kraj się zmienia, to chętnych do podróży przez Polskę nigdy nie zabraknie?

Tak więc na najbliższe tygodnie zabieramy Was w Tatry – w ich zachodnie regiony, by zdobyć, kto wie? Może pierwszy „dwutysięcznik” w życiu! P. Edyta przekonuje, że choć potrzeba na to całego dnia – to jednak jest to możliwe, nawet dla osób bez specjalnego przygotowania wysokogórskiego.
Rowerzystów, zwłaszcza z Warszawy do Kampinoskiego Parku Narodowego zapraszać nie trzeba, to teren wręcz wymarzony na całodniowe eskapady. Warto jednak zaopatrzyć się w dobre mapy (polecamy mapy Wydawnictwa Compass) by nie zabłądzić w leśnych ostępach.
À propos zabłądzenia – warto pomyśleć o lekcjach orientacji w terenie, najłatwiej to zrobić biorąc udział w imprezach organizowanych przez Klub Turystyki Rowerowej BikeOrient – rajdach rowerowych (ale i pieszych) na orientację. Pierwsza impreza w tym roku w chwili, gdy będziecie czytać te słowa będzie już poza nami, ale zapraszamy na kolejne. „Kalendarium” prezentujemy na stronie 38.
Ci z Was, którzy zamiast wycieczek preferują zwiedzanie zabieramy na zamek w Niemodlinie – obiekt, który dzięki pewnej fundacji został przywrócony turystom, do pałacu w Dobrzycy z parkiem niczym w królewskich Łazienkach w Warszawie, do sanktuarium pierwszej świętej na ziemiach polskich – św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy k. Wrocławia, czy w końcu do Torunia, miasta z pięćdziesięcioma czterema (niegdyś) basztami.
Już trochę za późno, aby w tym roku zobaczyć śnieżycę wiosenną, ale wiedząc o jej zwyczajach marcowego i masowego zakwitania w okolicach Poznania – nie przegapmy tego zjawiska w roku przyszłym. Rok 2019 przyjdzie na pewno!

Teraz trochę o błędach...
Dziękujemy za uwagę p. Romanowi Bączykowi z Poznania, który zauważył, że pałac w Rogalinie został wzorowany na innym, we wsi Sierniki, znajdującym się jednak nie w okolicach Rogalina, a Rogoźna Wielkopolskiego – dziękujemy!
Dziękujemy za wskazanie kilku błędów p. Krzysztofowi z Wieliczki. A chodzi o literówkę Spała zamiast Skała, uhonorowanie Grodziska mianem „miasteczko” (a to tylko przysiółek). Również Mogiła nie jest już „podkrakowską” wsią”, a częścią metropolii krakowskiej, a Główny Świętokrzyski Szlak nie liczy 105 km, a trochę inaczej. Jeśli chodzi o długość szlaku – to dane mogą być różne w zależności od metody mierzenia, przyjmijmy więc, że jego długość to około 105 km.
Zrobiliśmy też kilka błędów w tabelce i mapie z prezentacją drzew na sześćdziesięciolecie Miesięcznika. Dziękujemy za ich wskazanie p. Januszowi ze Skwierzyny, a wszystkich informujemy o tym, że dokładne lokalizacje wszystkich drzew i sposób trafienia do nich będą publikowane w kolejnych numerach „Poznaj swój kraj”. Na początek – kilka pierwszych drzew na stronie 3.
Zachęcamy do odnajdywania ich wszystkich – i do przysyłania nam ich fotek, najlepiej na adres: drzewa@poznaj-swoj-kraj.pl.

Będziemy kompletować listę drzew, gdyż bardzo spodobała się nam propozycja jednego z Czytelników, aby dość do takiej ich ilości, która by odpowiadała ilości wydanych numerów „Poznaj swój kraj”. Na dziś byłyby to... 668 drzew. Pracy jest więc dużo, na kilka(naście) lat.

Ustanowimy odznakę (podobnie jak jubileuszową „Poznaj swój kraj”) dla tych, którzy zechcą odnaleźć wszystkie drzewa, a zdjęciami podzielić się z innymi Czytelnikami „Poznaj swój kraj”. Więcej na ten temat – w następnym numerze Miesięcznika, a tymczasem zapraszam na stronę trzecią niniejszego wydania „Poznaj swój kraj”. Do zobaczenia na szlakach!
Paweł Cukrowski