Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash




W marcu zaczynamy myśleć o wakacjach... Gdy dnia przybywa, myśli każdego z nas wędrują coraz dalej i dalej, zastanawiamy się gdzie nas jeszcze nie było, czego nie widzieliśmy, a może co chcielibyśmy zobaczyć raz jeszcze? Może gdzieś ktoś bawił zbyt pobieżnie, może zbyt krótko, a może dopiero po powrocie dowiedział się, czego nie zobaczył, bo o czymś nie wiedział? Na taką pół sentymentalną może wycieczkę chcielibyśmy Was zabrać na Mazury. Krutyń, Piecki, Szczytno – to klasyka Mazur. Dziś będziemy tam na rowerze, ale Krutynia to westchnienie kajakarzy, choć, jak się przekonamy, ale to dopiero za miesiąc – nie tylko nich. Warto znów wybrać się w Tatry z Czerwonymi Wierchami, Giewontem i schroniskami na Halach Kondratowej i Ornak.
Amatorów zabytków zapraszamy do Kurdwanowa nad Bzurą zobaczyć podhalański, podobny do łemkowskiej „cyrkwy” kościółek, do Kończyc na Śląsku Cieszyńskim do dwóch zabytkowych dworów – pałaców, do Wąchocka, ale nie do sołtysa, lecz aby zwiedzić tamtejsze sanktuarium a także do leżącego jakby na uboczu, a zawsze atrakcyjnego Grudziądza z przepięknymi spichrzami nadwiślańskimi. I tylko szkoda pomyśleć, jak zaprzepaściliśmy wiślaną szansę, odwracając się od rzeki nie tylko w Warszawie, ale niemal na całej jej długości. Dziś już nie popłyniemy „parowcem” do Gdańska, Torunia czy Kazimierza. Szkoda, bo mogłyby to być fantastyczne wycieczki, jak to się dzieje na rzekach zachodniej Europy, do której ciągle nas ciągnie?
Polecamy też dziś Beskid Niski, chyba najdziksze góry w Polsce. Moda na Bieszczady spowodowała ich cywilizację, tymczasem tuż obok zaległy nam odłogiem śliczne, coraz bardziej niedostępne, choć jak nazwa wskazuje niewysokie Beskidy. To góry z przeszłością, i tą dalszą, i tą bliższą. A jaką mają... przyszłość? Czas pokaże.
W każdym razie pora już na pierwsze plany wakacyjne, chociaż z pewnością wielu z Was już wie, dokąd pojedzie na weekendy majowe?

Chcemy Wam pomóc w wyborze kierunków wyjazdów, choć siłą rzeczy zwłaszcza na początku dotyczyć to będzie raczej wyjazdów weekendowych. Otóż zmieniliśmy nieco formułę „Poznaj Taniej” i w tej chwili program ten nie będzie obejmował procentowych rabatów na wstęp do jednej czy drugiej placówki, ale po prostu będzie to wstęp... darmowy! (lub z rabatem wartościowym w przypadku wyższych cen wstępu). Bilety będziemy nieodpłatnie przekazywać tym Prenumeratorom Redakcyjnym, którzy będą brali udział w naszych konkursach. Więcej na ten temat na III stronie okładki.
Część z tych wejściówek przeznaczymy dla tych Prenumeratorów, którzy zdecydują się zafundować kolejną prenumeratę np. dla jakieś szkoły lub biblioteki, zwłaszcza wiejskiej, czy gminnej. Wartość jednego biletu oscyluje w granicach kilkunastu złotych. Każdy, kto ufunduje taką prenumeratę będzie mógł liczyć, że otrzyma trzy różne bilety w łącznej wartości około 50-60zł. Czyli prenumerata go nic nie będzie kosztować. Mamy już kilka takich osób. Prosimy je o kontakt i wybór biletów.

Prosimy bardzo o więcej uwagi przy przelewach za prenumeraty, mapy i inne artykuły. Niekompletne adresy, bez kodów, ze skrótowo napisanymi miejscowościami, ulicami, uniemożliwiają wysyłkę i kilka przesyłek czeka, aż ktoś się o nie upomni... Najczęściej problem powstaje wtedy, gdy przelewy nadawane są na poczcie lub w tzw. „agencjach”. Osobom tam zatrudnionym po prostu nie chce się przepisywać Waszych adresów.

Druga prośba jest do osób przysyłających odpowiedzi do konkursów. Prosimy nie tytułować maili „rozwiązania”, albo „odpowiedzi”, gdyż przy sortowaniu często następują pomyłki. Proszę również nie łączyć odpowiedzi do kilku konkursów, bo najczęściej są takie maile sortowane są do pierwszego konkursu, na który przysyłana jest odpowiedź. Pozostałe odpowiedzi nie są uwzględniane. Przykro nam i prosimy o więcej uwagi. To naprawdę nic nie kosztuje, a nam znakomicie ułatwia pracę.

A nam znów chochlik namieszał, tym razem w momencie przygotowywania materiałów do druku. Usunął niektóre linijki tekstu i okazało się, że tym samym przesunął Pustynię Błędowską w granice III Rzeszy...Przepraszamy i dziękujemy p. Robertowi z Warszawy, który jako pierwszy zwrócił na to uwagę.

Przypominamy jeszcze o konkursie na Najpiękniejsze Zdjęcie Zimy – słabe te zimy ostatnio, ale gdzieś tam jeszcze odnajdujecie ją Państwo. Czekamy też na głosy oddawane na najlepszy artykuł miesiąca – e-mailem lub pocztą. Zachęcamy też wszystkie szkoły specjalne oraz integracyjne do zapoznania się z Regulaminem Konkursu Fotograficznego, organizowanego przez ZSS im. A. Kosiby w Wieliczce!

Dziękujemy za przysyłane nam już życzenia Wielkanocne. Również i my życzymy Państwu Zdrowych i Wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, niech będą one okazją do wielkich zmian w naszym życiu.

Paweł Cukrowski

Wiadomość z ostatniej chwili: są już nowe odznaki „Tatrzańskie Stawy” i „Schroniska Tatrzańskie”. Więcej o nich napiszemy w kolejnym numerze „Poznaj swój kraj”.