Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash
Wiosna przed nami, można otwierać nowy sezon wędrówek, wyjazdów, zwiedzania i poznawania naszego kraju. Ale przecież co ja piszę? Wielu z Was, mam na to dowody, zwiedza Polskę cały rok, nie przejmując się tym, co za oknem. Bo przecież na wędrówki i zwiedzanie nie ma złej pogody, może być tylko czasem niedostosowane do niej ubranie. Ale żeby zwiedzać, potrzeba jest coś więcej niż tylko własna gotowość.
Potrzebna jest też gotowość tych instytucji, które zarządzają zabytkami, muzeami i szeroko pojętą infrastrukturą. Nie może być tak, że turysta odchodzi z kwitkiem spod zamkniętej bramy tego czy innego obiektu, czy kasy okienka. Nie możemy sobie pozwolić, aby pozwolono nam zwiedzać od ósmej do szesnastej i od poniedziałku do piątku. W ten sposób można tylko zniechęcać do turystyki krajowej, i wypychać ludzi za granicę. Np. Tropical Islands w Niemczech czynne są cały tydzień 8-21, tylko w niedziele i święta trochę krócej. I to przez cały rok. No, a kiedy pójść zimą na zamek lub do muzeum, jeśli nie w weekend?

Podobnie zresztą z Informacją Turystyczną czekającą na zainteresowanych w dni powszednie od ósmej, a zamkniętych w soboty i niedziele. To jak to jest? „Nos dla tabakiery? Czy tabakiera dla nosa?”

Na szczęście każdy kto ma „Poznaj swój kraj” nie musi się oglądać na godziny otwarcia tego, czy innego miejsca, lecz w każdej chwili może wyjechać z nami na wycieczkę, czy wyjść do muzeum. Niezależnie od tego, czy piątek, czy świątek. A jeśli chodzi o wycieczki – to zapraszamy do korzystania z „Wycieczek z Przewodnikiem” – tych, którzy mieszkają w północno-zachodniej części Polski, a warszawiaków i mieszkańców okolic stolicy do wyjazdów z „Arturem”. Właśnie z tego biura skorzystałem, a co widziałem i słyszałem – przelałem na papier. Oba biura organizują wiele wyjazdów w różne strony kraju, ja wybrałem „jednodniówkę” do Płocka. Co tam widziałem, a czego nie udało się zobaczyć znajdziecie wewnątrz numeru. Oba biura dla naszych Prenumeratorów oferują niższe ceny. O ile? O tym na trzeciej stronie okładki.

Oblężenie Kołobrzegu, historia Prudnika, ruiny zamku w Drzewicy, pałac Chłapowskich w Turwi, rezerwaty na Rzyczance i krokusy w Górzyńcu – to główne tematy bieżącego numeru. Oprócz nich są i te mniejsze, jak sosna „Wszebora” - zagadka z poprzedniego numeru, a także ciekawe głazy i ostańce - choć „Warownia na szlaku” nie jest ani jednym, ani drugim. Natomiast „Głaz Mszczonowski” już takim głazem narzutowym jest, ale... takim trochę nietypowym.

Nie udało nam się przygotować do tego numeru przygotować pełnej tabeli „Głazów i Ostańców”. Do poprawy jest także tabela z „Drzewami”. Ta zostanie na pewno opublikowana ponownie w następnym numerze „Poznaj swój kraj”, natomiast „Głazy” - chyba w jeszcze następnym. Przepraszamy za opóźnienie.

Zapraszamy też do wzięcia udziału w szeregu imprez, których logo i terminy prezentujemy obok.
Do zobaczenia na szlakach
Paweł Cukrowski

Komunikat

Wobec kolejnej podwyżki cen monopolisty pocztowego musimy „od już” podnieść ceny prenumeraty. O ile ta na rok 2018 się nie zmieni (to tylko teoretyczne rozważania, bo i tak nie mamy już wcześniejszych numerów „Psk”), to na wysyłki przyszłe już tak. Ceny na 2019 rok opublikowaliśmy obok, na II stronie okładki. Zainteresowani, który chcieliby nabyć numery 10, 11 i 12 łącznie z prenumeratą na 2019 rok proszeni są o wpłaty 68 złotych lub 76 złotych za wysyłkę przyspieszoną, tzw. „priorytet”.

I jeszcze smutna informacja.

Odszedł od nas nasz były Współpracownik, Czytelnik i Prenumerator, a także Krajoznawca Roku 2018 – p. Tomasz Puszczyński. Dziękujemy za wspólne lata, rozmowy telefoniczne, pomysły i... korekty do błędów, których niestety nie ustrzegamy się, jak choćby literówka w nazwisku p. Tomasza w poprzednim numerze „Poznaj swój kraj”.

Także w tym roku w Konkursie Długofalowym p. Tomasz celował w miejsce na podium, niestety, odpowiedzi do ostatniej serii konkursu nadesłać już nie zdążył...
Żegnamy Cię, Tomaszu, ufając, że zmierzasz właśnie Niebieskim Szlakiem na spotkanie Boga, który dał nam tak piękną Ojczyznę. Do zobaczenia!