Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash
Przygotowaliśmy dla Was kolejną porcję wysokokalorycznych potraw krajoznawczych. Przed nami pięknie odrestaurowany zamek w Raciborzu i ruiny zamku biskupiego w Borysławicach Zamkowych, tuż przy skrzyżowaniu najważniejszych linii kolejowych w Polsce. Amatorów zabytków zapraszamy do dworku Jarosława Iwaszkiewicza w Stawisku pod Warszawą, zobaczyć jak twórca mieszkał i pracował. Takie samo zaproszenie kierujemy dla tych, którym bliska jest twórczość Henryka Sienkiewicza (Piątek koło Soboty), do Oblęgorka. Warto też zajrzeć i do Piątku – jest w centrum Polski – każdy ma blisko...
Z Piątku niedaleko do Sulejowa i Spały, tereny te opisywaliśmy już nieraz na naszych łamach, nigdy dotąd jednak nie wstępując do klasztoru w Sulejowie nad Pilicą. Dziś jest ku temu świetna okazja. Kończymy górską wycieczkę świętokrzyską – Głównym Świętokrzyskim Szlakiem. Wiele osób zapomina, że to też są góry, warto je odwiedzić i przejść szlak właśnie zimą, okaże się że nie jest to znowu takie łatwe...
Z Gór Świętokrzyskich, które też można zjeździć na rowerze, pojedziemy w już kilkakrotnie opisywaną Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tym razem zobaczymy ją z rowerowego siodełka. Polecamy też uwadze przejście p. Michała Łukasiewicza z deską z Katowic do Warszawy, my też popieramy czytanie książek i ...czasopism. Dlatego objęliśmy patronatem tę akcję i kto wie, może weźmiemy udział w następnym rajdzie? O jego grudniowym, samotnym marszu piszemy na następnych stronach „Psk”. W grudniu przecięły się nasze szlaki w Samsonowie obok Kielc, stąd też jego deska na tle Wielkiego Pieca na okładce naszego Miesięcznika.
Podróżujących dalej na południe Europy zapraszamy na kawę do Abacji - „półpolskiego wczasowiska” z czasów Franciszka Józefa.

Green Velo

Otworzono, a przynajmniej miano otworzyć przed końcem ubiegłego roku najdłuższy w Polsce szlak rowerowy, o „swojsko” brzmiącej nazwie: Green Velo. Miałem okazję jechać nim (a raczej obok niego) pod koniec września ubiegłego roku. Trudno to było nazwać wówczas szlakiem, choć w niektórych miejscach rzeczywiście prowadzone były jakieś roboty drogowe. Zobaczmyż więc, jak to wygląda dziś – relacja z zimowej wyprawy rowerowej na polski biegun zimna z Białegostoku przez Tykocin, Górę Strękową, Goniądz, Osowiec, Augustów, a jak się da, to jeszcze przez Studzieniczne, Mikaszówkę, Czerwony Folwark i Wigry do Suwałk - już w najbliższym numerze „Poznaj swój kraj”. Nie mam nadziei, że szlak będzie odśnieżony, ale może zima nie będzie aż taka groźna.

Konkurs Najpiękniejsze Zdjęcie Zimy

Startujemy z kolejnym konkursem, tym razem fotograficznym na najpiękniejsze zdjęcie zimy. Nie udało się nam w ubiegłym roku, może w tym się uda. Wykorzystujcie więc każdy dzień pięknej pogody i fotografujcie, fotografujcie, fotografujcie. Zdjęcia prosimy przesyłać na adres: konkursy@poznaj-swoj-kraj.pl. Umieścimy je potem na naszym profilu fejsbukowym, gdzie będzie można na nie oddawać swoje głosy. Zresztą na ten profil zapraszamy wszystkich nie od dzisiaj.
Na zdjęcia czekamy do końca marca. Wyniki opublikujemy w numerze 1-3/2016, będzie to numer 96-stronicowy, w nieco wyższej cenie, bo 10zł.

Dziękujemy za mnogość życzeń świąteczno-noworocznych zarówno od Czytelników, jak i współpracujących z nami firm. Niestety, przykro nam bardzo, ale nie jesteśmy w stanie podziękować tu każdemu z osobna, bo jest ich bardzo, bardzo dużo i co z tym się wiąże – boimy się, że moglibyśmy kogoś pominąć. Cieszymy się z nich (maili i kartek), bo widzimy, że chyba nas Państwo lubicie...

Paweł Cukrowski