Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash
"Deszczowe lato” – słowami tej piosenki witam Was, drodzy Czytelnicy już w drugiej połowie wakacji 2016. Mam nadzieję, że zwiedziliście kolejne miejsca w Polsce, a „Poznaj swój kraj” był Wam w tym choć trochę pomocny...
Jeśli jednak z różnych przyczyn zostaliście w domu, to pojedźcie z nami na inscenizację Chrztu Mieszka I w Gnieźnie, połączoną z wieloma tematycznie powiązanymi imprezami, na zamek do Lublina i na Wybrzeże Środkowe – na ziemię słupską, gdzie wszystko, co potrzeba turyście jest na wyciągnięcie ręki: lasy, szerokie plaże, wysokie klify, wzgórza, rwące rzeki, zabytki...Tych ostatnich nie powinno zabraknąć także i w Grudziądzu, gdzie można, a nawet należy zdobyć, niezdobytą nawet przez Napoleona pruską twierdzę, a w nieodległym Toruniu obejrzeć z bliska zabytkowe mury ponad stuletniej fabryki kotłów „Borna”. Dziś zamiast fabryki jest tam centrum handlowe... Nieopodal stoją już też zabytkowe domki dziewiętnastowiecznych pracowników fabryki. Toruń więc, to nie tylko ratusz i Kopernik...

Dawno, dawno temu nasz Miesięcznik był zorientowany tematycznie, a to na województwie opolskim, a to na Wybrzeżu Gdańskim, a to na Mazowszu. My staramy się dziś być bardziej uniwersalni i publikujemy artykuły w każdym numerze z różnych miejsc Polski. Tym razem jednak zrobiliśmy wyjątek, bo zamieściliśmy cztery artykuły bezpośrednio związane z Karkonoszami i jeszcze dwa, które dotykają Sudetów. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam taki układ, tym bardziej, że „jesień idzie, nie ma na to rady”, a jesień, jak wiadomo najpiękniejsza jest w górach właśnie...

Jest w tym numerze również opis wycieczki po Borach Tucholskich. Nie jest to jednak taka zwykła wycieczka. To raczej zerkniecie okiem na szeroko w Internecie reklamowaną Kaszubską Marszrutę, czyli „ponad 160 kilometrów ścieżek i tras rowerowych w powiecie chojnickim”. Po przetestowaniu „szlaku” Green-Velo, chciałem osobiście zobaczyć, jak włodarze znakomitego terenu do uprawiania turystyki kolarskiej poradzili sobie z problemem przygotowania ścieżek na masowe przyjazdy rowerzystów. A poradzili sobie słabo. Oznakowanie szklaków – fatalne, nie wiadomo skąd i dokąd prowadzą, nawierzchnia ich piaszczysta, zupełnie nieprzygotowana dla rowerów, bez pchania swoich dwóch kółek się nie obywa, poprowadzenie szlaków (nie byłem wszędzie) słabe. Jedno co dobrze zrobiono, to odciągnięto chodniki daleko od szosy. Tu użyłem właściwego słowa – chodniki, bo to co zrobiono, to nie są ścieżki rowerowe, lecz chodniki właśnie. Z administracyjnym nakazem jazdy dla rowerzystów. Ich szutrowa nawierzchnia da się mocno we znaki „sakwiarzom”, bo nie jest to coś, po czym można „bezboleśnie” przejechać sto i więcej kilometrów.
Pojedźcie w Bory jesienią, piach na szlakach nie powinien być tak dokuczliwy jak latem. Czekamy na listy i relacje, również na naszym portalu www.facebook.com/PoznajSwojKraj.

Gratulujemy p. Darii z Krakowa za fotkę „parowozu pod parą”. Nagrodziliśmy to zdjęcie darmowymi dwiema wejściówkami na Galę Parowozów w Jaworzynie Śląskiej (Ślaskiej, nie Krynickiej, jak nam chochlik ostatnio poprzestawiał! Przepraszamy!)
10. i 11. września br. zapraszamy wszystkich Czytelników do Jaworzyny Śląskiej na Galę Parowozów. Będą wycieczki pociągami ciągniętymi przez parowozy po przecudnych dolnośląskich szlakach kolejowych. Przypominamy, że Prenumeratorzy będący na tej, czy innej Imprezie przeprowadzanej pod naszym Patronatem, maja prawo do darmowych wejściówek z puli „Poznaj taniej”.
Podobnie gratulujemy p. Piotrowi z Jasła za najlepsze rozwiązanie „Konkursu Śledziowego” nagrodą były dwie bezpłatne wejściówki na przejście piesze Zatoki Puckiej, tzw. Marsz Śledzia.

Zapraszamy na kolejne Imprezy pod naszym Patronatem, ich lista – obok. W szczególności zapraszamy na rajd na orientację, który odbedzie się w sobotę, ósmego października br. w Niegowie i okolicach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Będzie możliwość pieszej wycieczki po okolicy, połączonej z odnajdywaniem jaskiń i zwiedzaniem zamków - Orlich Gniazd. Więcej szczegółów znajdziecie w kolejnym numerze „Poznaj swój kraj”, ale także na naszej stronie internetowej i na portalu Facebook.

Do zobaczenia na szlakach!

Paweł Cukrowski