Brak numerów archiwanych w sprzedaży

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


Rok 2016 przynosi zmianę objętości naszego Miesięcznika. 96 stron! Chcielibyśmy, aby co miesiąc móc dostarczać Wam razem z okładkami – 100 stron krajoznawczej uczty. W tym roku jednak jeszcze tylko raz wydamy numer potrójny w zwiększonej objętości i nieco wyższej cenie. Mamy nadzieję, że nadgonimy tym sposobem kalendarz... A tu już pora szykować się do kolejnego roku – 2017. Chcielibyśmy się zmieniać zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Dlatego, pozwólcie proszę, że zadamy Wam kilka pytań dotyczących głównie Miesięcznika, ale też chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś od Was, drodzy Czytelnicy. Prosimy więc, zajrzyjcie na stronę 33 i 34 i odpowiedzcie na postawione tam pytania, całkowicie anonimowo. Dla tych jednak, którzy zechcą podać jakiś kontakt do siebie przeznaczamy dziesięć podwójnych, bezpłatnych wejściówek (lub voucherów) z listy Poznaj Taniej, prezentowanej na trzeciej stronie okładki. Komu je wyślemy - rozstrzygnie losowanie.

A dziś, u progu kolejnego sezonu wyjazdów zabieramy Was do malowanej wsi – Zalipie. To niedaleko Krakowa, w którym warto też oprócz Wawelu i Sukiennic, poznać historię tamtejszej komunikacji miejskiej na przykładzie tramwajów.
Miłośników architektury zabieramy do Świecia i do wsi Łyse. Wprawdzie do Niedzieli Palmowej jeszcze trochę czasu, ale warto w spokoju zwiedzić tam stary, drewniany kościółek, na który „przy palmach” zwykle brakuje czasu.

Sporo jest w tym numerze o turystyce rowerowej. Nie przypadkiem, uważamy ją bowiem w połączeniu z pociągiem, za idealny środek lokomocji do poznawania naszego kraju. Ale i o piechurach nie zapominamy. Dziś wyprawa w zawsze pociągające Bieszczady, oraz uwaga: wyprawa życia! Pieszo przez Polskę! Kilka lat temu p. Piotr z grupką przyjaciół przewędrował Polskę od Opołonka do Jastrzębiej Góry. W tym roku wybiera się z Zachodu na Wschód – z  Osinowa Dolnego k. Cedyni do Zosina k. Horodła. Trzymajmy kciuki! Nasza Redakcja jest Patronem Medialnym tej wyprawy. Będziemy ja dla Was relacjonować, z konieczności w większości na Facebooku, wszakże nie jesteśmy ani dziennikiem, ani telewizją. Każdy, kto spotka p. Piotra w jego wędrówce i umieści wspólne z nim zdjęcie na swoim profilu FB weźmie udział w losowaniu bezpłatnych wejściówek z listy Poznaj Taniej. Przeznaczamy na to 30 podwójnych biletów – na każdy dzień wędrówki – jeden podwójny bilet.
Cieszymy się też, że możemy opisywać różne odznaki turystyczne, Nie tak dawno były odznaki zdobywców Koron górskich, Tatrzańskich Stawów, teraz odznaka ziemi kozienickiej, za miesiąc o kolejnych, mam nadzieję „blachach”.
Przybędzie nam także wkrótce artykułów o turystyce wodnej, w szczególności kajakowej, ale o tym napiszemy w kolejnym wydaniu „Psk”.
Zatem – do zobaczenia na szlakach: rowerowych, pieszych i wodnych!Paweł Cukrowski


Opisujemy kolejnych Partnerów z listy Poznaj Taniej. To firmy, które zgodziły się przekazać dla naszych Prenumeratorów bezpłatne wejściówki lub vouchery tam, gdzie bilet kosztuje już znaczną kwotę. Jak zdobyć te bilety? Szukajcie informacji wewnątrz numeru. Zawsze będą wyróżnione żółtym kolorem.

Książka - najlepszym przyjacielem człowieka? Na niepogodę proponujemy trzy książki. Pierwsza z nich, „Śledź, a sprawa Polska” traktuje o śledziu, niegdyś królu ryb morskich, i sprawach z nim związanych. Z książki dowiesz się jaką odgrywał rolę w gospodarce średniowiecza, a jaką w dziewiętnastym wieku, co to były „wojny śledziowe” i wiele innych ciekawostek. Jest tam też sporo informacji o Marszu Śledzia, o ludziach go tworzących.

Druga książka to opis wyprawy życia grupki osób, wędrujących pieszo z południowego krańca Polski aż do Jastrzębiej Góry na północy. Dziesiątki przygód, setki poznanych miejsc i ludzi. Swoje przeżycia wraz z opisem zwiedzanych miejsc zebrali w jedno miejsce, które nazywa się „Polska Południe - Północ w 30 dni”. Wciągające! A w tym roku będą szli z zachodu na wschód Polski. Będziemy im towarzyszyć!

I trzecia książka, której jeszcze nie ma, to 100 wyjątkowych i sprawdzonych miejsc w Polsce, do których również małe dzieci będą chętnie wracać. Chatka Baby Jagi, gdyńskie Akwarium, Manufaktura Czekolady i wiele innych nadzwyczajnych miejsc dla małych i dużych znajdziecie w książce Justyny Tomańskiej: „Polska, najlepsze dla dzieci”.

Przepraszamy p. Janusza Bilczyńskiego, rzeczywistego autora zdjęć do artykułu „W siną dal” zamieszczonego w numerze 8/2015 „Poznaj swój kraj”, za przekręcenia nazwiska w sprostowaniu w art. wstępnym w numerze 10/2015 „Poznaj swój kraj”.

Pan Zbigniew oferuje do sprzedaży roczniki miesięcznika IMT Światowid z lat: 1971-79, 1983 i 1984. Zainteresowanych prosi o kontakt: 44-649-74-68.