Przewodnik Kazimierz Dolny
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


KONKURS PT. „SZOPKA BETLEJEMSKA”Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu serdecznie zaprasza dzieci i młodzież w wieku 6-13 lat do udziału w konkursie plastycznym pt. „Szopka Betlejemska”.

Przedmiotem konkursu jest wykonanie szopki betlejemskiej przy pomocy dowolnej techniki plastycznej: grafika, wycinanka, rzeźba, modelina, ceramika itp. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 6-13 lat. Aby wziąć w nim udział wystarczy wykonać pracę zgodną z tematem konkursu i dostarczyć ją (bądź przesłać pocztą) do siedziby Organizatora (MWM w Sierpcu, dział upowszechniania i promocji) do dnia 25.11.2013r., do godziny 15.30. W przypadku przesłania pracy pocztą decydująca jest data stempla pocztowego.

Na Laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody!

Pierwszą w historii bożonarodzeniową szopkę urządził św. Franciszek z Asyżu w nocy z 24 na 25 grudnia 1223 roku we Włoszech. Do jaskini znajdującej się w lesie zwołał swoich braci i ludność z pobliskich miejscowości. Tam czekał przygotowany żłobek wyścielony słomą, a w nim figurka Jezusa. Okoliczni mieszkańcy przyprowadzili zwierzęta: owce, woły, osła. W ten sposób powstał piękny żywy obraz związany z narodzinami Chrystusa – pierwsza szopka.

Tradycja budowy szopek bożonarodzeniowych trwa do dzisiaj. Szopki symbolizujące pokój, miłość i nadzieję towarzyszą corocznym obchodom Bożego Narodzenia. Wznosi się je w kościołach, zdobią nasze domy, szkoły, rynki polskich miast, instytucje i organizacje. Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie i wspólnego podtrzymywania tradycji wykonywania szopek betlejemskich.

Agnieszka Jezierska - Chalicka Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu .

Tu można ściągnąć regulamin konkursu szopki 2013