Przewodnik Kazimierz Dolny
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:

MIKOŁAJKI W SKANSENIE
Mikołaj na Saniach

Święty Mikołaj jest jednym z tych świętych, których życiorys dokumentują tylko nieliczne fakty historyczne. Być może dlatego postaci tej towarzyszy szereg mitów i legend. W naszej świadomości pamięć o Świętym Mikołaju jest wciąż żywa i podtrzymywana z ochotą przez kolejne pokolenia. Tradycja głosi, że każdego roku w dniu 6 grudnia Święty Mikołaj wręcza drobne upominki, będące zwiastunami prawdziwej lawiny prezentów bożonarodzeniowych. W związku z tym dzień imienin Mikołaja, przypadający 6 grudnia, jest okazją do sprawiania różnego rodzaju niespodzianek i sekretnego obdarowania bliskich drobnymi prezentami.

Świętego Mikołaja przez cały grudzień można spotkać na terenie skansenu. Podczas zwiedzania ekspozycji spodobało się mu tu tak bardzo, że postanowił zostać dłużej, by swą obecnością uświetniać pobyty grup zorganizowanych na terenie skansenu. Aby spotkać Mikołaja wystarczy dokonać rezerwacji pakietu o nazwie „Mikołajki w skansenie”, przyjechać i … dobrze się bawić! Oprócz spotkania z Mikołajem w ramach pakietu uczestnicy zwiedzą z przewodnikiem wystawę „Boże Narodzenie na Mazowszu” oraz ekspozycje stałe prezentowane w dworze, galerii rzeźby i Mikołaj z prezentamipowozowni. W sali multimedialnej odbędzie się projekcja prezentacji multimedialnej poświęconej tematyce bożonarodzeniowej. Kulig (lub- w przypadku braku śniegu – przejazd wozem) przybliży panoramę skansenu, a przy rozpalonym na polanie ognisku będzie można się rozgrzać i upiec przywiezione kiełbaski.

Program „Mikołajki w skansenie” realizowany jest na terenie skansenu przez cały grudzień dla grup liczących minimum 10 osób.

wariant 1 - koszt: 8 zł od osoby
• wstęp na teren skansenu
• zwiedzanie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem
• spotkanie z Mikołajem (zachęcamy do wcześniejszego przygotowania drobiazgów, które Mikołaj uroczyście wręczy uczestnikom spotkania).

wariant 2 – koszt: 15 zł od osoby

• wstęp na teren skansenu • zwiedzanie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem
• projekcja prezentacji multimedialnej pt. "Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe na Mazowszu"
• kulig ( w przypadku braku śniegu – przejazd wozem)
• pieczenie kiełbasek przy ognisku (kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie – najlepiej na kilka dni przed planowanym przyjazdem. Kontakt: 603 063 545)
• spotkanie z Mikołajem przy ognisku, w sali oświatowej bądź karczmie (zachęcamy do wcześniejszego przygotowania drobiazgów, które Mikołaj uroczyście wręczy uczestnikom spotkania).

Zapraszamy!

Agnieszka Jezierska - Chalicka
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
.