Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe FlashRok 2017 ma się ku końcowi. Zanim przyjdzie czas na podsumowania, porównania, zliczanie tego, co się zrobiło, a czego nie, usiądziemy przy wigilijnym stole i podzielimy się opłatkiem, życząc sobie wzajemnie wszystkiego najlepszego, zdrowia i długich lat życia.

I my również, choć na odległość życzymy dużo zdrowia i samych najpiękniejszych wycieczek dla naszych Czytelników w Nowym 2018 Roku. Niech się darzy nam wszystkim!

Rok 2018 jest jednocześnie rokiem jubileuszu naszego Miesięcznika. i to poważnego – diamentowego. Zleciało!
A i my, jako kolejni wydawcy też mamy za sobą malutki „jubileuszek”. Wydajemy „Poznaj swój kraj” już pięć lat!
Trudne to były lata, nie ma co nawet o tym pisać. Najważniejsze, że je przetrwaliśmy, a przyszłość nie jest już niepewna, jak to było na początku. Wydaje się nam także, że przez te lata wydorośleliśmy całkiem sporo, a na pewno odmieniliśmy periodyk, zarówno w porównaniu z tym sprzed kilkunastu lat, jak i tym z początku naszej działalności. Wiemy, ile jeszcze pracy przed nami. Ile maili, telefonów, spotkań, ile wyjazdów, zwiedzań, ile pisania. Jeszcze – mimo okrągłej rocznicy – nie czas na świętowanie. Ale ten czas przyjdzie. Jestem o tym gorąco przekonany.

A tymczasem w górach już zima, jak wyglądają zimowe szlaki opowiem w artykule o Śnieżce z Okrajem w tle. z Okrajem, bo tam, na przełęczy stoi sobie domek PTTK-u, zwany schroniskiem. Wiedzieliśmy, że nie ma najlepszej opinii, gdy kilka lat temu zarekomendowaliśmy go Wam, drodzy Czytelnicy. Niestety, wiele się od tego czasu nie zmieniło, i choć nie wcale to nie wyłącznie ajent jest temu winien, to nie możemy dalej polecać tego miejsca jako odpowiedniego dla turystów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zachęcać do wstąpienia tam, choćby na kiełbaski z rusztu, czy herbatkę. Przyda się co-nieco na ząb przed lub po zdobyciu Śnieżki. Zwłaszcza zimą. Prosimy o wpisy „Poznaj swój kraj” do tamtejszej Księgi Pamiątkowej!

Kłopot z mostem – to tytuł artykułu, ale chyba dobrze oddaje stan ducha tamtejszych urzędników, którzy najchętniej pozbyli by się tego „starocia” jak najszybciej. a przecież to świetna podstawa, by zacząć wreszcie coś tam czynić w stronę otwarcia się na turystykę. Są piękne okolice, zwierzęta, w tym masa ptactwa, jest i ten most, który może stać się wielkim magnesem ściągającym turystów z Polski, Niemiec i reszty Europy. Trzeba tylko powiedzieć o tym światu, no i troszkę zainwestować. Na razie to kłopot w tym, aby tam trafić. a resztki mostu stoją w okolicach wsi nolens-volens Kłopot, właśnie.

Warto znów odwiedzić Toruń, dla największego niegdyś dzwonu w Polsce, a także zobaczyć od środka wieżę ciśnień, których setki w Polsce dogorywają. Oby nie skończyło się tak, jak kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu z wiatrakami, które już niemal ostatecznie zniknęły z naszego krajobrazu. Kraków z kolei otwiera podwoje do romańskiego kościółka, postawionego na śladach stóp św. Wojciecha. O tamtych czasach opowiada także trzeci odcinek minicyklu o Szlaku Piastowskim.

A w ogóle duch tego numeru przesiąknięty jest oznakowaniem. Czy to szlaków górskich, czy to tych miejskich. o ile jeszcze oznakowanie w górach zasługuje na ocenę „mierną”, to już na terenach nizinnych, a także w miastach ta ocena nie może być pozytywna. Proszę zerknąć zarówno na II stronę okładki, jak i artykuł, który powstał tuż przed zamknięciem numeru, jako odpowiedź na paszkwil „Głosu Głogowa” z 9 listopada 2017 na nasz artykuł (na Naczelnego) w numerze 7/2017 Psk z działu „Trasa dla Ciebie”.

Do zobaczenia na szlakach!
Paweł Cukrowski

PS. W dalszym ciągu kibicujemy p. Leszkowi Naziemcowi w jego zmaganiach z królową naszych rzek – Wisłą. P. Leszek w listopadzie, przy temperaturze, jakiej nie ma nawet w lodówce, nie dość, że wszedł do wody i pokonał drugi odcinek swej wyprawy z Goczałkowic do Gdańska, ale jeszcze znalazł kilkoro naśladowców, głównie panie! Szacunek! Trzeci etap odbędzie się już w lutym. w następnym numerze podamy więcej informacji.

Rok 2018 Rokiem Drzew „Poznaj swój kraj”

Chcemy rok 2018 ogłosić Rokiem Drzew. Nie ma co ukrywać, że zainspirowała nas książka p. Edwarda Marszałka „Ballady o drzewach”. Ale nie będziemy korzystać wyłącznie z zamieszczonego tam spisu drzew. Zbudujemy własna listę – i opublikujemy ją w następnym numerze Poznaj swój kraj. Chcemy, by na liście nie zabrakło żadnego z Wielkich Polskich Drzew, dlatego prosimy Was, Drodzy Czytelnicy o pomoc.
Prosimy, przysyłajcie nam swoje propozycje drzew, które chcemy, by każdy z Was odwiedził w 2018 roku. Opublikujemy listę może 25, może 50 a może 100 wielkich dębów, buków, lip, sosen. Będziemy je odwiedzać w przyszłym roku. Chodzi nam tu o drzewa typu: Bartek w Zagnańsku, cis w Henrykowie, Lasumiła w Baligrodzie i inne. Czekamy!
Dla tych, kto nam przyśle najwięcej ciekawych propozycji mamy trzy albumy E. Marszałka „Ballady o drzewach