Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


Mamy gotową kolejną porcję krajoznawczej uczty na długie i chłodne wieczory. Przypomnimy sobie, jak to było w górach jesienią, albo późnym latem na wycieczce po Biebrzańskim Parku Narodowym. Najlepiej takie wycieczki odbywać tam na rowerze. Płaski teren, boczne drogi, wspaniałe krajobrazy, uczynni i mili ludzie. A może byliście na wycieczce w Górach Świętokrzyskich? Na pewno byliście, jak nie teraz, to w zeszłym roku. Dziś przejdziemy z Wami Główny Świętokrzyski Szlak, od Kuźniaków do Kielc, za miesiąc powędrujemy na drugą stronę ekspresowej „siódemki” i zakończymy Rajd w Gołoszycach.

Miłośnicy pałaców, w których straszy ucieszą się ze spotkania z duchami w pałacu Dobrocin niedaleko Małdyt, a tym od drewnianych kościółków pokażemy arcyciekawy kościółek w Rogowie niedaleko Sokołowa Podlaskiego. Mamy jeszcze wiele innych stałych i mniej stałych pozycji, do lektury których zapraszamy na następnych stronach.

Od razu też chcielibyśmy wyjaśnić pewne nieporozumienie. Otóż po publikacji artykułu o Dworze w Jedwabnem (PSK 7/15 str. 8-11), w którym jest wzmianka o Pałacu Branickich czy o Pałacu Paca w Warszawie, pojawiły się głosy protestu, że odbieramy Podlasiu ich zabytki. Otóż nie. Nie ma pomyłki w tekście. Tam rzeczywiście chodzi o pałace w Warszawie. Rody Paców, czy Branickich były na tyle zamożne, że wystawiły sobie „kawalerki” również w Warszawie, w końcu gdzieś w tej „wiosce” trzeba się było zatrzymać, gdy przyjechało się na sejm, albo spotkanie z królem. Pięcio- i sześciogwiazdkowych hoteli wówczas nie było...

Zaproszenia

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce zaprasza wszystkich Państwa na wystawę „Skarby ziemi”, na której można będzie kryształy kwarcu i jego odmian, np: chalcedony i opale. Eksponaty udostępniło Muzeum Geologiczne w Krakowie i kolekcjonerzy prywatni. Wystawa czynna jest do 3. marca 2016.

Konkurs

Mamy nadzieję, że w tym roku to już ta Pani Zima w końcu do nas przyjdzie. Choćby tylko na dwa dni, na Święta, albo na Nowy Rok sypnęło śniegiem... I żeby potem choć trochę poświeciło słoneczko, abyście zdążyli zrobić wspaniałe zdjęcia do zapowiadanego właśnie Konkursu na Najpiękniejsze zdjęcie Zimy! W ubiegłym roku nie udało się nam przeprowadzić tego konkurs, może tym razem się uda? Regulamin Konkursu ogłosimy w przyszłym numerze. Teraz tylko uchylimy rąbka tajemnicy, i zdradzimy, że przeprowadzimy go na naszym portalu na Facebook/PoznajSwojKraj.pl. Zresztą, już dziś zapraszamy na ten portal, praktycznie co tydzień szukamy najpiękniejszych zdjęć, które przysyłają nam nasi zwolennicy.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym Czytelnikom, Prenumeratorom, Przyjacielom i Fanom składamy najserdeczniejsze życzenia Zdrowia i Bożego Spokoju, a na nadchodzący 2016 rok - Wszelkiej Pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Do siego roku! I wiadomość z ostatniej chwili. Do listy naszych Obiektów Rekomendowanych dopisujemy Schronisko PTTK na Kudłaczach: www.kudlacze.pttk.pl. Witamy!

Paweł Cukrowski