Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


22 września 2018

Niezwykłe spotkanie – niezwykły Gość!
Wieczór autorski z dr Martą Guzowską


Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na spotkanie autorskie z dr Martą Guzowską – autorką komiksu „ARTEfakt”.

Już niebawem - we wtorek, 25 września o godz. 19:00 będą mieli Państwo okazję poznać niezwykłą pisarkę, która zdecydowanie nie należy do domatorek. Uwielbia ona podróże i wielkie odkrycia - zwiedziła już kawał świata, m.in.: całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. Marta Guzowska - archeolożka - przeżyła w Atenach trzęsienie ziemi, a w Izraelu drugą intifadę. Spotkanie z nią nie będzie spotkaniem tylko i wyłącznie o komiksie. Poznacie Państwo tajniki niezwykłych kryminałów i posłuchacie co ma do powiedzenia osoba, która jako zaprawiona podróżniczka mieszkała w Heidelbergu, Tybindze, Freibergu, Kopenhadze, Budapeszcie i na Krecie.

Ten niezwykły wieczór zatytułowany „Archeologia: nauka i popkultura” poprowadzi Beata Jewiarz. Jest to wydarzenie towarzyszące Pruszkowskiemu Festiwalowi Archeologicznemu ARTEfakty. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny, bez zapisów!

Informacje o Gościach Muzeum:

MARTA GUZOWSKA

Chce przeżyć dziewięć żyć, jak kot. Na razie ma na koncie trzy: jest archeolożką, pisarką i mamą. Jako archeolożka pracowała w Grecji, Izraelu a także, przez kilkanaście lat w Troi, na najsłynniejszym stanowisku archeologicznym świata. Jako pisarka zadebiutowała w 2012 r. powieścią „Ofiara Polikseny”, która zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej roku. „Głowa Niobe”, druga powieść z cyklu z cynicznym antropologiem Mariem Yblem oraz „Chciwość”, pierwsza z cyklu z archeolożką-złodziejką Simoną Brenner zostały uhonorowane nominacjami do tej samej nagrody. Guzowska napisała jeszcze dwie powieści w cyklu Mariem Yblem („Wszyscy ludzie przez cały czas” i „Czarne światło”), kolejną powieść z Simoną Brenner („Reguła nr 1”), oraz wiele opowiadań zebranych w tomach „Mordercze miasta”, „Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście” i „Cztery zbrodnie na cztery pory roku”. Jej najnowsza powieść nosi tytuł „Ślepy archeolog”. Marta Guzowska jest też autorką serii detektywistycznej dla dzieci „Detektywi z Tajemniczej 5” oraz współzałożycielką grupy pisarskiej Zbrodnicze Siostrzyczki (zbrodniczesiostrzyczki.pl).

BEATA JEWIARZ

Absolwentka PWST we Wrocławiu; dziennikarka radiowa (Polskie Radio RDC), aktorka, performerka. Autorka akcji społecznych, edukacyjnych i artystycznych (m.in „Be Haiku”, „Miasto: emocje”). W Polskim Radiu RDC prowadzi audycje o kulturze: „Niedzielny Poranek”, „Mnie się to podoba” i Popołudnie RDC. W Muz. Etnograficznym w Warszawie zrealizowała cykl edukacyjny „Podróże w Kulturze”. Kuratorka paneli Kultury Młodych na Kongresie Kultury 2016. Współpracuje z Festiwalami jako kurator, juror, dziennikarz: Biennale Sztuki Dziecka, Festiwal Teatralna Karuzela, F. Kino Dzieci, Biblioteka Narodowa, Muz, Literatury w Warszawie, Duński Instytut Kultury. Laureatka nagrody IBBY w konkursie Książka Roku 2016 za upowszechnianie czytelnictwa. Wielbicielka poezji haiku i tradycyjnej kultury japońskiej. Współautorka książki „Be Haiku”, nominowanej w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku PTWK 2017.

* * *

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zajmuje się badaniem i ochroną unikatowego w skali Europy dziedzictwa pradziejowego, jakie stanowi Mazowieckie Centrum Metalurgiczne – drugie co do wielkości centrum hutnicze „barbarzyńskiej” Europy. Realizując swoją misję placówka szczególną troską naukową otacza zbiory tworzące niepowtarzalną kolekcję archeologiczną oraz organizuje liczne wydarzenia popularyzatorskie i edukacyjne. Jako żywy ośrodek muzealny jest przestrzenią spotkań ludzi nauki i kultury, miejscem otwartym dla lokalnej społeczności, prowadzi wiele wydarzeń i warsztatów poza swoimi murami. Poprzez wszelkie podejmowane inicjatywy Muzeum dąży do rozbudzenia w społeczeństwie autentycznego zainteresowania przeszłością i wyrobienia nawyku uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze.

Kontakt:
Monika Pawełczyńska-Ślusarczyk
specjalista ds. Public Relations
tel. +48 22 758 72 66,
e-mail: m.pawelczynska.slusarczyk@mshm.pl

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
im. Stefana Woydy w Pruszkowie
Pl. Jana Pawła II 2, 05-800 Pruszków
www.mshm.pl www.facebook.com/pruszkow.mshm

Kliknij miniaturkę i otwórz plakat

„Artefakt - spotkanie z Martą Guzowską