Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


18 lipca 2018

XVIII Podlaskie Święto Chleba
odbędzie się 12 sierpnia (niedziela)


Podlaskie Święto Chleba to impreza popularyzująca zanikające zwyczaje agrarne i chrześcijańskie, pokazuje lub przypomina widzom pracę dawnych maszyn rolniczych oraz tradycje związane z życiem i pożywieniem w dawnym gospodarstwie domowym. Plenerowa impreza w ciechanowieckim skansenie to niezwykle atrakcyjna forma prezentacji szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, które zniknęło już bezpowrotnie z życia podlaskiej wsi.

Początki imprezy folklorystycznej zwanej Podlaskim Świętem Chleba sięgają roku 1991, kiedy to na terenie skansenu zorganizowano uroczystość dożynkową. Zboże było rozkładane na wygonie i zbierane sierpami.
W 1998 r. dożynki zyskały miano dożynek powiatowych uzyskując znaczne wsparcie finansowe ze strony Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem.
W 2001 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta Ciechanowiec, przy wsparciu cechu piekarzy z Podlasia i Mazowsza, narodziła się idea Podlaskiego Święta Chleba. Od tego czasu Podlaskie Święto Chleba jest największą imprezą folklorystyczną nie tylko w województwie podlaskim, ale jedną z największych masowych w Polsce. Każdego roku ściąga widzów z Podlasia, różnych regionów Polski i wielu gości zagranicznych.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją imprezy objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Sponsorem strategicznym imprezy jest Spółka PGE Energia Odnawialna, sponsorem - Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu. Wydarzenie dofinansowane ze środków MKiDN. Partnerem medialnym jest Polskie Radio Białystok. Współorganizatorami tegorocznej edycji Podlaskiego Święta Chleba są Starosta Wysokomazowiecki i Burmistrz Ciechanowca. Impreza odbywa się również dzięki wsparciu finansowemu lokalnych firm, banków, osób prywatnych. Podlaskie Święta Chleba uhonorowane zostało prestiżowym wyróżnieniem Marszałka Województwa Podlaskiego – Podlaską Marką Roku.
Podlaskie Święto Chleba ma długą historię i już swoją własną tradycję, znaną od siedemnastu lat. Impreza ta jest rozpoznawalną marką w Polsce oraz niezapomnianą podróżą do przeszłości. Poprzez interakcję turysta spotyka się tradycją podlaskiej wsi oraz jakże ważnych w życiu świąt związanych z rokiem obrzędowym i kalendarzem chrześcijańskim. Święta obchodzone w sierpniu obrazują dwie szczególnie ważne cechy dla Polaków - gorliwą religijność i żarliwy patriotyzm. Podczas Podlaskiego Święta Chleba prezentowane są tradycje związane ze Świętem Matki Boskiej Zielnej, dniem Świętego Rocha oraz z pracą w polu i dożynkami.
Co roku do Muzeum przyjeżdża blisko trzydzieści tysięcy turystów z najdalszych zakątków Polski i coraz więcej zza granicy. Wszystkie osoby odwiedzające naszą placówkę tego dnia, mogą uczestniczyć w życiu, jakie toczyło się w czasie żniw na XIX-wiecznej podlaskiej wsi. Prezentowane są dawne obrzędy i zwyczaje związane ze żniwami i dożynkami. Gospodarze wyjeżdżają z zabytkowej zagrody wozem drabiniastym na pole. Pokaz żniwny rozpocznie się ok. 14:30 pokazem zbioru żyta za pomocą sierpów, następnie kos. Zboże związane w snopy, zestawione będzie w „dziesiątki”. Żniwiarze zaprezentują obrzęd zdobienia „przepiórki” i jej „oborania” (to niezwykle emocjonujący zwyczaj przeciągania po polu za nogi najmłodszej żniwiarki). Następnie około godz. 15:15. w korowodzie dożynkowym żniwiarze z równianką, chlebem i wieńcem dożynkowym udadzą się do dworu, gdzie gospodarze po uroczystym powitaniu ugoszczą ich, wyprawiając dożynki. Równolegle w stodole obok zaprezentowana zostanie młócka zboża cepami na klepisku.
Zainteresowani mają możliwość wzięcia udziału w konkursie na wykonanie równianki (bukietu żniwnego). Równianka jest to bukiet z 4 podstawowych zbóż, lnu, warzyw ogrodowych, przyozdobiony kwiatami ogrodowymi, święcony w kościele 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanym z tego tytułu Matki Boskiej Zielnej.
O godzinie 14:00 przed zabytkowym kościołem w skansenie w pokazie święcenia zwierząt z okazji uroczystości kościelnych na Św. Rocha (patrona chroniącego ludzi i zwierzęta przed zarazami) - w Ciechanowcu jest w tym dniu odpust. W wielu regionach Polski zwierzęta święcone były 16 sierpnia w dniu Świętego Rocha, patrona pasterzy. Tego dnia w kościołach odprawiano rano nabożeństwo i święcono zwierzęta. Przeprowadzano je w następującej kolejności: konie, krowy i owce, ewentualnie kozy, kury i inne, a ksiądz je święcił kropiąc obficie wodą z pojemnika. Na naszym pokazie ksiądz procesyjnie udaje się z wiernymi na miejsce wspólnego wypasu zwierząt – wygon. Tam rozpalana ognisko, którego dym okadza przechodzące zwierzęta, a ksiądz po odmówieniu modlitwy je święci.
Głównym punktem imprezy jest święto piekarzy - prezentacja firm piekarniczych z całej Polski i z zagranicy oraz wypiek tradycyjnego chleba w wiejskim piecu polowym. Każdy może spróbować wyrobów piekarniczych oraz zapoznać się z dawnym sposobem wypieku chleba i przyjrzeć się temu procesowi z bliska, a najciekawsze stoiska są nagradzane. Przez cały dzień w piecu polowym w skansenie będzie można oglądać proces pieczenia tradycyjnego chleba na zakwasie.
Imprezę rok rocznie rozpoczyna niezwykle uroczysta, z przepiękną oprawą Msza Święta, którą koncelebruje Biskup Drohiczyński. Po Mszy w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu goście i uczestnicy imprezy przejeżdżają w korowodzie bryczkami do Muzeum. Jako pierwszy jedzie zabytkowy wóz drabiniasty z wieńcem dożynkowym, a za nim wozy konne z zespołami folklorystycznymi, które będą koncertowały na terenie skansenu.
Wyjątkową i jedyną w skali kraju atrakcją cieszącą oko nie tylko koneserów starych pojazdów jest PARADA ZABYTKOWYCH CIĄGNIKÓW z naszej (największej w Polsce) kolekcji, która rozpoczyna Podlaskie Święto Chleba w muzeum. Cała kolekcja sprawnych polskich i zagranicznych ciągników zgromadzonych w Muzeum liczy obecnie blisko 50 sztuk. Ciągniki wyprodukowane są w latach 1917 – 1990. 10 lokomobil parowych wyprodukowanych w latach 1895-1922 oraz kilkanaście polskich i zagranicznych silników spalinowych z lat 1900 – 1968 będzie można obejrzeć na wystawie w plenerze.
Ciekawostką jest również pokaz młócenia zboża dawną młocarnią Warmianką napędzaną przy pomocy lokomobili parowej na polu. W naszych zbiorach znajdują się lokomobile samobieżne prezentowane również podczas parady, a wśród nich można znaleźć egzemplarze unikatowe na skalę światową. Zebrane przez żniwiarzy zboże będzie również młócone w młocarni szerokomłotnej napędzanej silnikiem stacjonarnym S-60.
Atrakcyjności temu wydarzeniu dodają występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, które umilają naszym gościom pobyt w Muzeum.
Co roku wspólnie z Polskim Radiem Białystok w godzinach popołudniowych organizujemy koncert gwiazdy wieczoru. W tym roku będzie to zespół Zdrowa Woda i Zespół BRACIA Piotr i Wojtek Cugowscy.
Do zobaczenia 12 sierpnia w Ciechanowcu!

Dział Oświatowo-Promocyjny
Muzeum Rolnictwa
im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
ul. Pałacowa 5
18.230 Ciechanowiec
tel. (86) 277 13 28 w. 24
www.muzeumrolnictwa.pl

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia.
XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia.
XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia.
XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia. XVIII Podlaskie Święto Chleba odbędzie się 12 sierpnia.