Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


3 lipca 2017

Chwała rycerzom! Gościom chwała!


Okrzyk „Chwała!” towarzyszy zmaganiom odtwórców średniowiecznych sztuk wojennych, a wznoszony jest za męstwo i na cześć zwycięzców. Okazji dał wiele ku niemu XIII Turniej Rycerski w Rabsztynie. Przez pierwszą sobotę i niedzielę lipca na podolkuskim wzgórzu zamkowym atrakcji nie brakowało, były konkurencje bojowe, bitwa o zamek, a także pokazy rozmaite, konkursy, gry i zabawy oraz rękodzielnicze warsztaty. Jak zawsze nie brakowało też chętnych do wspólnej przygody w historycznym klimacie i scenerii zabytku pamiętającego rycerzy czasy.

Większą część obu turniejowych dni wypełniły różnorodne rycerskie konkurencje, a to: pojedynki na miecze długie, trójbój siłowy, zapasy średniowieczne, walki drużyn, turniej łuczniczy, starcia 2 vs. 2, konkurs rzutu oszczepem oraz turniej miecza i tarczy. Oczywiście po każdej z tych konkurencji zwycięzcy honorowani byli gromkimi brawami, ale największy triumf odniosła dobra wspólna zabawa. Sportowa rywalizacja odbywała się w duchu fair play, a nawet najzacieklejsze walki każdorazowo kończyły się gestami przyjaźni.

Pomiędzy pojedynkami i turniejowymi konkurencjami w wykonaniu rycerzy, okazje do bezpiecznego ich naśladownictwa dawały takie rozrywki, jak: strzelanie z łuku dla dzieci, turniej miecza sportowego adresowany również do małych szermierzy, a także średniowieczne kalambury i zajęcia plastyczne.

Z kolei „przerywnikami” dla dorosłych były inscenizacje sztuki katowskiej, średniowiecznych przesłuchań i kar drzewiej stosowanych. Bez wątpienia dla pań ciekawszym okazał się rozstawiony w niedzielę namiot mody średniowiecznej. Również drugiego dnia, przed zakończeniem imprezy, pod zamkiem rozbrzmiewały pradawne melodie, w których rytm finezyjne figury i kroki zaprezentowali znawcy tańców z epoki rycerzy.

Jednym z każdorazowo wzbudzających bodaj największe zainteresowanie jest inscenizacja bitwy o zamek, i to nie tylko z użyciem rozmaitej średniowiecznej broni, ale też pirotechnicznych materiałów, a więc z hukiem. To był bój! Na szczęście znów wygrali obrońcy naszego zamku. Również w sobotę, jako ostatni punkt programu pierwszego dnia, odbył się fireshow, czyli pokaz teatru ognia. Jego twórcy, za pomocą płonących i sypiących snopy iskier przyrządów, a także świetlnych obrazów, wypełnili mroki pod rabsztyńską warownią zachwycającym widowiskiem.

Zbyt szybko mijają takie dni, pełne wielu różnorodnych rozrywek i wrażeń. Nie zdołały zepsuć ich ani opady deszczu, a nawet gradu, ani też chwilowe, lecz silne bardzo porywy wiatru. Do zobaczenia za rok, na czternastym już spotkaniu z rycerzami i kulturą średniowiecza. Chwała bractwom! Chwała gościom! Chwała organizatorom!

XIII Turniej Rycerski w Rabsztynie zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”.

Współtwórcy turniejowych wydarzeń:
Piotr Kriger z Nowego Sącza,
Artur herbu Kopaszyna,
III Najemny Oddział Piechoty Japońskiej,
Kompania Gryfitów,
Sląska Kompania Najemna,
Wolna Kompania Rodów Małopolskich,
Bractwo Rycerskie Zamku Chęciny,
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin,
Krakowska Chorągiew Nadworna,
Górska Rota Czarnoprochowa,
Chorągiew Żywiecka,
Niepołomickie Bractwo Rycerskie,
Rycerze Grobu Bożego z Żywca,
Marek z Siewierza,
Konfraternia Mieszczańska „Sambucus Nigra”,
Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” z Mirkiem czyniącym honory konferansjera XIII Turnieju Rycerskiego,
Teatr Ognia Nam-Tara.


Patroni medialni: Gazeta Krakowska, Poznaj Swój Kraj, PolskieSzlaki.pl, Przegląd Olkuski, Olkuszanin.pl.

Kliknij miniaturkę i otwórz zdjęcie

Walki drużyn Walka mieczem długim Walka z użyciem miecza i tarczy Pojedynek
Drużyna łucznicza Taniec Atak na zamek Egzekucja
Korowód Oszczepnik Broń prochowa Miecze dla dzieci
Nauka strzelania z łuku Mali rycerze Trójbój siłowy Strzelanie
Fire show Fire show Publiczność Warsztat kowalski