Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


7 czerwca 2017

Muzeum strażackich tradycji


Za nami maj, czyli miesiąc, kiedy strażacy uroczyście obchodzą dzień swojego patrona – świętego Floriana. Nie tylko przy okazji strażackiego święta warto zapoznać się z niezwykłymi zbiorami Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej im. Stefana Ząbczyńskiego, jednej z ciekawszych tego typu placówek w Polsce.

Twórcą i wieloletnim kustoszem tego niezwykłego, założonego w 1978 roku muzeum był Stefan Ząbczyński (1920 – 1998), długoletni prezes olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej i Honorowy Obywatel Olkusza. To dzięki jego kolekcjonerskiej pasji możemy dziś oglądać bogatą kolekcję sprzętu strażackiego, ręcznych sikawek, hełmów, toporów i mundurów strażackich z XIX i XX wieku.
W muzeum możemy podziwiać strażackie wozy konne, beczkowóz z okresu międzywojennego, a także pokaźną kolekcję motopomp i prądownic. Jedna z ręcznych sikawek została zakupiona przez olkuską straż w 1917 roku i służyła nieprzerwanie do 1977 roku! Ciekawa jest kolekcja przeszło 30 pasów bojowych z okresu międzywojennego. Jednak największą atrakcją dla zwiedzających jest samochód strażacki GAZ AA z czasów II wojny światowej, zwany „Jaśkiem”. Takie auta były produkowane w ZSRR w latach 1932-1950 na licencji amerykańskiego Forda AA. Samochód został przekazany do muzeum przez Ochotniczą Straż Pożarną w Laskach. Auto jest sprawne technicznie i przy okazji uroczystości przejeżdża ulicami miasta. Dzieci zwiedzające muzeum mogą wsiąść do środka i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Jednym z najcenniejszych eksponatów jest XVII-wieczny dzwon alarmowy, który pierwotnie znajdował się w olkuskim klasztorze augustianów. W muzeum możemy także podziwiać kolekcję strażackich hełmów oficerskich z przełomu XIX i XX wieku, w tym najstarszy i najcenniejszy z nich, skórzany hełm ze złotym okuciem i grzebieniem, pochodzący z 1885 roku. Hełm należał do Edwarda Chmielewskiego, pierwszego naczelnika olkuskiej straży. W zbiorach muzeum są także archiwalne fotografie, medale i odznaczenia strażackie, minerały i stare monety. Na ścianach możemy podziwiać przeszło 60 olejnych portretów zasłużonych działaczy Ochotniczych Straży Pożarnych z Olkusza i okolic, którzy dzięki swojej wzorowej pracy społecznej na trwałe wpisali się w historię pożarnictwa olkuskiego.
Szczególny charakter ma ekspozycja poświęcona walce o wolność Polski. W gablotach można podziwiać mundury i hełmy wojskowe, elementy wyposażenia, łuski artyleryjskie, broń palną oddziałów partyzanckich, a także bagnety z okresu I i II wojny światowej. Ciekawostką jest amperomierz, pochodzący z pierwszego niemieckiego samolotu zestrzelonego podczas II wojny światowej podczas walki powietrznej nad Żuradą koło Olkusza, przez pilota Władysława Gnysia. Można tu także zobaczyć odznaczenia, medale, dokumenty, zdjęcia i osobiste pamiątki strażaków.
Niezwykły charakter ma zbiór przeszło 30 sztandarów straży pożarnych oraz innych instytucji, z najstarszym, ręcznie malowanym sztandarem olkuskiej straży pożarnej z 1885 roku.

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej im. Stefana Ząbczyńskiego
ul. Floriańska 8
32-300 Olkusz

tel. 669 238914, 781 054552,
www.ospolkusz.pl
e-mail: osp.ksrg.olkusz@gmail.com.

Muzeum jest prowadzone społecznie przez Ochotniczą Straż Pożarną w Olkuszu. Grupy zorganizowane mogą zwiedzać muzeum po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Tekst: Jacek Sypień

Kliknij miniaturkę i otwórz katalog ze zdjęciami

Hełm strażacki z przełomu XIX i XX wieku. fot. Jacek Sypień Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Sala sztandarowa. fot. Jacek Sypień Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. fot. Jacek Sypień Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. fot. Grzegorz Morawski
Tydzień Otwarty Muzuem Pożarnictwa. fot. Jacek Sypień