Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


24 maja 2017

Inwazja u bram


Wystawa Inwazja u bram, na którą od 30 maja zaprasza Muzeum Górnośląskie, zwróci uwagę na rozprzestrzenianie się gatunków, które spowodowały lub mogą spowodować nieodwracalne zmiany w rodzimej faunie i florze.

W świecie przyrody nie ma miejsca na negocjacje i miłosierdzie. Osobniki słabsze, nieprzygotowane na bezpardonową walkę, ustępują albo giną, zwycięzca zaś bierze wszystko. Tego typu inwazje i wojny na śmierć i życie toczą się nieustannie nie tylko gdzieś daleko – w Australii, na Madagaskarze czy w Ameryce Południowej, ale również tuż obok nas – na ulicach śląskich miast, na pobliskich łąkach i w lasach, tuż za progiem naszych domów.

Wystawa w Muzeum Górnośląskim pokaże, że inwazja ma wiele (często urokliwych) twarzy i że bywa inicjowana przez człowieka, jak w przypadku hodowanych na rabatach w ogródkach ozdobnych roślin, np. nawłoci kanadyjskiej, które po wydostaniu się poza ogrodzenie niepostrzeżenie zaczynają dominować w otoczeniu, eliminując rodzime gatunki.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną różne formy migracji zwierząt i roślin, z którymi spotykamy się na Górnym Śląsku i w Polsce, jak również te najbardziej spektakularne, które odcisnęły swoje piętno na przyrodzie w skali globalnej. Obok dużych zwierząt, takich jak jenot, szop pracz czy szakal złocisty, zwiedzający zobaczą niewielkie bezkręgowce oraz rośliny, m.in. barszcze kaukaskie, rdestowce – gatunki, które na różne sposoby podbiły nowe tereny.

Wystawa Inwazja u bram to przedstawione w przystępnej i atrakcyjnej formie studium problemu gatunków obcych i roli człowieka w ich rozprzestrzenianiu, to pokazanie „drugiej natury” wielu pozornie dobrze znanych gatunków.

Wernisaż: 30 maja 2017 (wtorek), godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 30 maja – 31 grudnia 2017
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2
Kurator: Roland Dobosz
www: www.muzeum.bytom.pl
facebook: www.facebook.com/MuzeumGornoslaskie

Kliknij miniaturkę i otwórz zdjęcie

 Inwazja u bram - plakat wystawy  Inwazja u bram - plakat wystawy  Inwazja u bram - żółw szylkretowy, fot. Dawid Żyła  Inwazja u bram - mandarynka, fot. Tomasz Wilk
 Inwazja u bram - mewa białogłowa, fot. Jacek Betleja