Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


11 kwietnia 2017

Rezerwat przyrody Pazurek


Wiosna, to doskonała okazja, aby odwiedzić rezerwat przyrody Pazurek nieopodal Olkusza. Spacer po rezerwacie pozwoli na poznanie fragmentu pradawnych lasów, jakie niegdyś otaczały Olkusz od północy. W bukowych i jaworowych lasach znajdują się stanowiska wielu chronionych i zagrożonych gatunków flory. Miłośnicy przyrody powinni zabrać ze sobą na wycieczkę aparaty fotograficzne, aby uwiecznić kwitnące teraz przylaszczki, a w maju piękne storczyki.
Rezerwat Pazurek został utworzony w 2008 roku i obejmuje obszar 187,91 ha pomiędzy drogą wojewódzką 783 łączącą Olkusz i Wolbrom, a linią kolejową. Najwyższym wzniesieniem na terenie rezerwatu są Zubowe Skały (440,6 m n.p.m.) tworzące niezwykłe skalne miasto. Na terenie rezerwatu występuje 290 gatunków roślin naczyniowych, w tym kilkadziesiąt chronionych z rzadkimi storczykami na czele, 86 gatunków mszaków i 22 gatunków grzybów kapeluszowych oraz przeszło 100 gatunków zwierząt.
W lasach bukowych rezerwatu występuje aż 35 gatunków ptaków. Przez teren rezerwatu prowadzi, tworząca przeszło 5 kilometrową pętlę ścieżka dydaktyczna, oznaczona kolorem czerwonym oraz dwa niebieskie szlaki łącznikowe ze stacji PKP w Jaroszowcu oraz z leśnego parkingu przy drodze wojewódzkiej 783 w pobliżu miejscowości Pazurek. Przez teren rezerwatu przebiega także zielony pieszy szlak turystyczny PTTK.

Nieopodal rezerwatu Pazurek wznosi się Januszkowa Góra (449 m n.p.m.), jedno z najbardziej malowniczych jurajskich wzniesień w gminie Olkusz. Nazwa Januszkowej Góry pochodzi według legendy od zbójnika Janusza, który miał się ongiś schronić w tutejszych lasach. Dolne partie porośnięte są sosnowym borem, a górne buczyną otaczającą malownicze, wapienne skały. Teren Januszkowej Góry (56 ha) wchodzi w skład obszaru Natura 2000 „Jaroszowiec”.
Na terenie Januszkowej Góry występuje ok. 180 gatunków roślin naczyniowych, w tym 26 chronionych. Swoistą ciekawostką są storczyki, m.in. gnieźnik leśny, żłobik koralowaty oraz buławnik wielkokwiatowy. Na Januszkowej Górze jest 11 jaskiń i schronów skalnych. Na szczycie znajduje się wejście do jaskini Januszkowa Szczelina – jednej z najgłębszych jaskiń na Jurze. Z racji na bezpieczeństwo jaskinia nie jest dostępna dla turystów.

Program uroczystości do ściągnięcia tutaj

Tekst i foto:
Jacek Sypień, UMiG Olkusz

Kliknij miniaturkę i otwórz zdjęcie

Rezerwat Pazurek Zubowe Skały w rezerwacie Pazurek Przylaszczki w rezerwacie Pazurek Zubowe Skały w rezerwacie Pazurek
Program uroczystości