Znadź na Facebooku
60 drzew do zrobienia
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


8 lutego 2017

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu


Zima, to doskonała okazja aby powędrować do Afryki. Niekoniecznie osobiście. Żeby poczuć atmosferę Czarnego Lądu wystarczy odwiedzić Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu, jedną z największych w Polsce placówek muzealnych prezentujących sztukę i kulturę Czarnego Lądu. Muzeum powstało w 1971 roku dzięki darom przekazanym przez Bogdana Szczygła - założyciela placówki, olkuskiego lekarza i pisarza, który spędził kilkanaście lat życia w Afryce. Z czasem kolekcja powiększyła się o cenne przedmioty przekazane przez prywatnych darczyńców. Zbiory olkuskiej placówki wyróżnia autentyzm prezentowanych przedmiotów, które towarzyszyły mieszkańcom Czarnego Lądu podczas obrzędów inicjacji, święta plonów, czy też ceremonii pogrzebowych.

W zbiorach olkuskiego muzeum zgromadzono eksponaty obrazujące życie codzienne plemion Afryki Zachodniej oraz Środkowej. Szczególne miejsce w kolekcji zajmują przedmioty związane z plemionami: Tuaregów, zwanych „błękitnymi rycerzami Sahary”, Dogonów, Bambara oraz Buszongo. Można tu oglądać sprzęty codziennego użytku, stroje, maski rytualne, instrumenty muzyczne, amulety, rzeźby i biżuterię oraz broń z różnych regionów Afryki. Ciekawostką są fetysze, czyli talizmany, figurki, bądź maski, którym przypisuje się nadzwyczajną moc magiczną. Ciekawostką jest także kolekcja kapeluszy pasterskich plemienia Fula z Afryki Zachodniej.

W muzeum prezentowana jest także przekazana placówce prywatna kolekcja Anny i Leona Kubarskich obejmująca sztukę i malarstwo Czarnej Afryki. Poza akwarelami, czy obrazami olejnymi można podziwiać obrazy wykonane z wycinanych liści bananowca i skrzydełek motyli.

Muzeum Afrykanistyczne im. dr Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł – Gruszyńskiej,
Kolekcja Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubarskich,
Centrum Kultury MOK,
ul. Szpitalna 32,
32 – 300 Olkusz,
tel. 32 7544455,
email: muzea@mok.olkusz.pl.

Szczegółowe informacje: www.mok.olkusz.pl (zakładka Muzea)

Tekst i foto: Jacek Sypień,
Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu

Kliknij miniaturkę i otwórz zdjęcie

Fetysze w olkuskim Muzeum Afrykanistycznym Maska Kanaga w olkuskim Muzeum Afrykanistycznym Grzechotki w olkuskim Muzeum Afrykanistycznym