Przewodnik Kazimierz Dolny
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


Jak na starej fotografii

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu z okazji Europejskiej Nocy Muzeów w sobotę 16 maja 2015 r. w godz. 18.00-22.00 zaprasza na specjalnie przygotowany program Jak na starej fotografii na terenie Parku Etnograficznego. Wszystko rozpocznie się otwarciem nowej wystawy czasowej
Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach.
Ekspozycja prezentuje działalność fotograficzną Roberta Pokory – z zawodu szewca, z zamiłowania fotografa. Rzemieślnik na szklanych negatywach utrwalił świat mieszkańców wsi okresu międzywojnia oraz pierwszych lat po 2. wojnie światowej. Dzięki jego fotografiom zostaną przypomniani mieszkańcy miejscowości Sucha i innych wsi w Borach Tucholskich, ówczesna moda, wydarzenia społeczne, kulturalne i historyczne.
Kuratorką wystawy jest Magdalena Ziółkowska-Mówka. W Parku Etnograficznym pojawią się liczne postaci, sytuacje i scenki nawiązujące do treści fotografii z wystawy. Zwiedzający będą mogli dotknąć świata retro mając okazję do sfotografowania się z rekwizytami, w przebraniach, w pozach i sytuacjach podobnych do tych uwiecznionych przez wiejskiego fotografa. Przedwojenny klimat rodzinnych i towarzyskich spotkań zapewni Kapela Heńka Melodysty grająca i śpiewająca szlagiery z tamtych lat, przy których będzie można ruszyć do walczyka czy tanga.

Muzealnicy przygotowali różne stanowiska, na których m.in. będzie można pograć w gry naszych pradziadków, wygrać nagrody w quizie nt. przedwojennych gwiazd polskiego filmu przygotowanym przez „Koło Miłośniczek Kinematografu”, sfotografować się w atelier wiejskiego fotografa. Pojawi się także początkujący Fotograf wędrowny oferujący nietypowe wizerunki, Majsterkowicz-zegarmistrz zaprezentuje swój warsztat reperowania starych czasomierzy, przypomniana zostanie też postać Władysława Jagiełły, przedwojennego etnografa – badacza kultury ludowej Borów Tucholskich, także fotografa i autora książki o tradycyjnym rybołówstwie tego bliskiego nam regionu. Na „wiejskim podwórku” dzieci będą mogły nauczyć się dawnych zabaw z tańcem i ze śpiewem, pobawić się kopiami tradycyjnych zabawek, a w „Galerii pod płotem” wziąć udział w działaniach plastycznych. Wędrując po zakamarkach Parku Etnograficznego będzie można natknąć się także na różnych innych przybyszów z przeszłości: Parę Ślubną, Nietypową Cygankę, Wesołego Cyklistę, Matkę z wózkiem, Ciotkę z albumem rodzinnym, Kuzynkę z mandoliną i wiele innych postaci jak ze starej fotografii i samemu to wszystko sfotografować!

Dodatkową atrakcją towarzyszącą muzealnej nocy będzie Noc Sów, na którą zapraszają wolontariusze i działacze związani z portalem Ptaki Polskie. Ta akcja edukacyjna jest skierowana do wszystkich, których interesuje życie i rola w kulturze tych niezwykłych nocnych ptaków. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej (ok. 1 h) i zakończy się spacerem po skansenie połączonym z nauką wabienia sów.

Oprócz uczestnictwa w programie przygotowanym w Parku Etnograficznym w tych samych będzie można zwiedzać niezwykle atrakcyjną wystawę Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich.
Maria Pokrzywnicka

Jak na starej fotografii
Sobota, 16 maja 2015, 18.00 – 22.00
Europejska Noc Muzeów
w Muzeum Etnograficznym w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Niezwykła okazja do zrobienia atrakcyjnych zdjęć!

Wstęp oczywiście wolny!

Informacje szczegółowe:
Maria Pokrzywnicka
Dział Edukacji
Tel. 56 622 89 43