Przewodnik Kazimierz Dolny
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


Muzeum Etnograficzne w Toruniu Zaprasza
KIERMASZ WIELKANOCNY

Jak co roku, na tydzień przed Niedzielą Palmową do Muzeum Etnograficznego zjadą licznie twórcy ludowi z całej Polski. W NIEDZIELĘ, 22 MARCA OD GODZINY 10.00 DO 15.00 na ponad 100 stoiskach prezentować będą własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyczka ze święconką. Na barwnych i bogatych straganach kupić będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami: batikową (z Suwalszczyzny), misternie wydrapywane (z Opolskiego), oklejane wycinanką (z Łowickiego), a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory. Na kiermaszu znajdzie się również szeroki wachlarz tradycyjnych, palm wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich.
Nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek autorstwa twórczyń z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich. Gratką dla kolekcjonerów będą na pewno niezwykłe dywany dwuosnowowe przywiezione z Podlasia. Wśród wyrobów z wikliny plecionkarze zaprezentują nie tylko tradycyjne kosze i koszyczki na święcone, ale także współczesne formy o różnym przeznaczeniu. Jak zwykle gościć będziemy kilkunastu uznanych i cenionych rzeźbiarzy, którzy przyjadą do nas z rożnych regionów kraju.
Przywiozą m.in. baranki, figury świętych, piety i drewniane, ręcznie malowane ptaszki. Kiermasz jest doskonałą okazja do nabycia niepowtarzalnych upominków „na zająca”: drewnianych zabawek, szmacianych lalek i ceramicznych cudeniek. Panie zainteresowane będą na pewno oryginalną biżuterią z filcu, lnu i naturalnych surowców. Podczas oglądania i zakupów kusić nas będą wspaniałymi aromatami świąteczne wędliny, wypieki oraz przeróżne smakołyki z ekologicznych produktów.

Jak zawsze kiermasz jest okazją do osobistych spotkań z twórcami, daje możliwość zakupu przedmiotów nietuzinkowych, wykonanych ręcznie, osadzonych mocno w tradycji polskiej kultury ludowej. W trakcie trwania imprezy, o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00 pracownicy Muzeum oprowadzać będą chętnych po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu). BILETY: normalny – 5zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny – 10 zł.

WIĘCEJ INFORMACJI UDZIELI:
Joanna Sójka-Tomczyk
Dział Edukacji
Tel.: 56 622 89 43
E-mail: edukacja@etnomuzeum.pl

WIELKANOCNE TRADYCJE

24.03., wtorek, 12.00 39. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla osób
z grupy wiekowej 55+.
W programie: opowieść o zwyczajach wielkanocnych na Kujawach i Pomorzu w oparciu
o aranżacje w chatach Parku Etnograficznego, wykonywanie ozdób świątecznych według tradycyjnych wzorów,
film Święcone w Kurytybie, reż. Roman Dobrzyński, o obchodzeniu Wielkanocy przez potomków emigrantów polskich żyjących na południu Brazylii.
Prowadzenie: Maria Pokrzywnicka.
Prosimy pamiętać o okularach do czytania!
Bilet 3 zł.