Przewodnik Kazimierz Dolny
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


Ubierz choinkę obdaruj rodzinkę
Warsztaty wykonywania ozdób choinkowych
i świątecznych upominków 13 grudnia / sobota / godzina 16.00

Choinka – symbol życia, odrodzenia, sił witalnych, bogactwa i zdrowia jest najbardziej rozpoznawalnym atrybutem Świąt Bożego Narodzenia, W Polsce zwyczaj ustawiania w domach przystrojonego drzewka sięga XIX wieku. Początkowo na gałązkach świerków, jodeł i sosen wieszano jabłka, orzechy, pierniki. Z czasem zaczęły pojawiać się na choinkach ręcznie wykonywane ozdoby z papieru, bibuły, słomy i wstążek. Moment przygotowania zabawek choinkowych przypadał na okres Adwentu. Podczas długich zimowych wieczorów rodziny gromadziły się przy stołach, aby wspólnie wycinać papierowe aniołki, koszyczki, pawie oczka, które w dzień Wigilii miały zawisnąć na choince. Muzeum Etnograficzne, wpisując się w tą adwentową tradycję, zaprasza w sobotę 13 grudnia na warsztaty wykonywania ozdób choinkowych i drobnych upominków świątecznych. Uczestnikom proponujemy tworzenie: jeżyków z kolorowej bibułki, łańcuchów ze słomy, koszyczków, wisiorków, pawich oczek z glansowanego papieru, ptaszków, dzwonków a także ozdobnych „światów” z białego opłatka oraz dekoracji z pszczelej węzy. Poznane na warsztatach sposoby wyrobu ozdób i upominków mogą stać się inspiracją dla rodzinnych spotkań w czasie Adwentu.

Joanna Sójka-Tomczyk

Sala widowiskowa Koszt udziału:
normalny – 9 zł,
ulgowy – 6 zł,
rodzinny (2+2) – 20

Więcej informacji udzieli:
Joanna Sójka-Tomczyk
Dział Edukacji
Tel.: 56 622 89 43
E-mail: edukacja@etnomuzeum.plPrzewodnik po Bożym Narodzeniu…
Otwarcie wystawy
14 grudnia / niedziela / godzina 16.00

Wystawa różni się od standardowych ekspozycji o zwyczajach świątecznych. Nasza opowieść o świętach odchodzi od kalendarzowego porządku, jest natomiast skupiona na wyjaśnianiu haseł - bożonarodzeniowych symboli, które chociaż wydają się wszystkim czytelne, to kryją w sobie wiele sensów całkowicie obcych, zapomnianych, tajemniczych.

W kolejnych częściach ekspozycji, poświęconych najbardziej rozpoznawalnym świątecznym pojęciom i zjawiskom, takim jak Wigilia, szopka, choinka, św. Mikołaj, wyjaśniona jest ich geneza, znaczenia i przemiany. Wystawa pokazuje, jak tradycyjne symbole związane z Bożym Narodzeniem funkcjonują w polskiej kulturze ludowej, a także w innych krajach i różnych dziedzinach kultury, np. w sztuce, muzyce, literaturze, reklamie.

Niewątpliwą atrakcją ekspozycji jest prezentacja najstarszego znanego wizerunku choinki z 1509 roku autorstwa Łukasza Cranacha Starszego, pochodzącego ze zbiorów The British Museum w Londynie.

Uzupełnieniem ekspozycji jest bogato ilustrowana książka w formie przewodnika, która ułatwi poruszanie.
Hanna Łopatyńska

Autorki i kuratorki wystawy:
Agnieszka Kostrzewa
Hanna Łopatyńska

Oprawa plastyczna:
Matylda Mazur
Małgorzata Wojnowska-Sobecka

Spichlerz, Park Etnograficzny
Więcej informacji:
Agnieszka Kostrzewa i Hanna Łopatyńska
Dział Folkloru
Tel.: 56 622 80 91 lub 56 621 08 15
E-mail: edukacja@etnomuzeum.pl
Kolędy życzące – moc tradycji
14 grudnia / niedziela / godz. 17.00

Kto z nas nie zna chociaż jednej kolędy? Te powszechnie znane, śpiewane w kościołach w okresie Bożego Narodzenia, wysławiają Bożą Chwałę. Zapomniane kolędy ludowe i pieśni apokryficzne, oprócz chwalenia Majestatu nowo narodzonego Króla, przedstawiają bardzo ludzką, realistyczną wizję scen towarzyszących powiciu Dzieciny przez Matuchniczkę Bożą, rozczulają poufałością z Bożym Synem, śmieszą zabawnymi przygodami niesfornych pastuszków, a jednocześnie zadziwiają spójnością teologicznej syntezy.

Kolęda to także pomyślne życzenia na nadchodzący rok. Kolędnicy, przebierańcy wędrujący od chaty do chaty (na Pomorzu zdarzało się to już w okresie Adwentu), wypełniają domostwa nadzieją na dobrobyt, zdrowie i bogate plony wyrażając owe błogosławieństwa właśnie śpiewem. Aby zapewnić je sobie samym warto wziąć udział w grudniowych wydarzeniach w Muzeum Etnograficznym – żeby przygotować się do kolędowania w rodzinie i w gronie znajomych. Koncert będzie okazją do wysłuchania zapomnianych ludowych pieśni związanych z okresem Bożego Narodzenia oraz do wspólnego śpiewu.

Muzycy są badaczami i miłośnikami polskiej muzyki tradycyjnej, zachowują oryginalne maniery wykonawcze oraz konteksty muzykowania. Fanów niecodziennego brzmienia zachęci z pewnością, oprócz charakterystycznej dla muzyki tradycyjnej naturalnej emisji głosu, również niezwykłe instrumentarium:
Ania Broda – śpiew, cymbały, bęben, dzwonki.
Jacek Hałas – śpiew, akordeon, lira korbowa, flety pasterskie.
Alicja Hałas – gordon, bęben,
Marta Domachowska

Sala widowiskowa Bilety:
9 zł - normalny,
5 zł - ulgowy,
10 zł - rodzinny.

Więcej informacji:
Dział Edukacji
Tel.: 56 622 89 43
E-mail: edukacja@etnomuzeum.pl