Przewodnik Kazimierz Dolny
Bikeorient
Licznik odwiedzin:
Online:


Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Kiermasz świąteczny w Muzeum Etnograficznym

W niedzielę 7 grudnia do Muzeum Etnograficznego zjedzie z całej Polski ponad stu twórców, którzy zaprezentują tradycyjne wyroby rękodzielnicze związane z Bożym Narodzeniem oraz regionalne przysmaki.

Na stoiskach zobaczyć będzie można słomiane i wiórowe ozdoby choinkowe, ręcznie malowane szklane i ceramiczne bombki, woskowe świece i stroiki świąteczne, haftowane bieżniki i serwetki, rzeźbione anioły, szopki oraz postacie świętych. Garncarze zaprezentują całą gamę wyrobów ceramicznych, od tradycyjnych glinianych a także kamionkowych garów, po bogato szkliwione, fantazyjne cacka.

Podziwiać będzie można również wyroby z wikliny, kolorowe łowickie wycinanki, drewniane i szmaciane zabawki oraz oryginalną biżuterię. Miłośnicy tradycyjnych smaków będą mogli zakupić wędliny, miody, chleb na zakwasie, sękacze, pierniki, domowe wypieki i przetwory. Kiermasz może stać się świetną okazją do zakupu świątecznych podarków lub elementów, które staną się niebanalną ozdobą domu.

Zapraszamy znawców i miłośników sztuki oraz rękodzieła ludowego, a także amatorów nieszablonowych i unikatowych przedmiotów. Kiermasz świąteczny to także doskonała okazja do zapoznania się z tradycyjnymi wyrobami sztuki ludowej z całej Polski.
Joanna Sójka-Tomczyk

Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia nowej wystawy czasowej Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich w wyjątkowej cenie 2 zł. 7 grudnia (niedziela), godz. 10.00-15.00 Bilety:
4 zł – norm.,
2 zł – ulg.,
10 zł – rodzinny (2+2)


Więcej informacji udzieli:
Joanna Sójka-Tomczyk
Dział Edukacji
Tel.: 56 622 89 43
E-mail: edukacja@etnomuzeum.plMuzeum Etnograficzne
im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Wały gen. Sikorskiego 19,
tel. centr. 56 622 80 91

e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl
www.etnomuzeum.pl

GRUDZIEŃ 2014

Godziny otwarcia
poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: 9.00 – 16.00
sobota – niedziela: 10.00 – 16.00

Park Etnograficzny czynny do godz. 15.00.

Uwaga! W dn. 24, 25 i 31 grudnia oraz 1 stycznia
Muzeum nieczynne. 26 grudnia - czynne w godz. 10.00-16.00


Ceny biletów:
1. Bilety wstępu na wszystkie ekspozycje stałe
bilet normalny 14 zł
bilet ulgowy 9 zł
bilet rodzinny 25 zł

2. Bilety wstępu do Parku Etnograficznego
bilet normalny 9 zł
bilet ulgowy 6 zł
bilet grupowy 5 zł
bilet rodzinny 18 zł

3. Bilety wstępu na wystawę stałą Tajemnice codzienności... w Arsenale

bilet normalny 5 zł
bilet ulgowy 3 zł
bilet rodzinny 10 zł

4. Bilet wstępu na ekspozycję czasową
bilet normalny 5 zł
bilet ulgowy 3 zł
bilet rodzinny 10 zł

5. Opłaty za oprowadzanie
po Parku Etnograficznym
– 30 zł
po wystawie stałej Tajemnice codzienności… – 30 zł
po Parku Etnograficznym i wystawie stałej Tajemnice codzienności… – 50 zł


Uwaga! W każdą środę wstęp bezpłatny na ekspozycje stałe!


WYSTAWY STAŁE

Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950) – Arsenał.
Wystawa stała ukazująca życie codzienne ludzi na wsiach i w małych miastach w regionach etnograficznych Kujaw, Pomorza i ziemi chełmińskiej w 2. poł. XIX w. i 1. poł. XX w. Podkreśla pograniczny charakter kultury ludowej, na którą duży wpływ miała kultura mieszczańska i szlachecka oraz zmiany polityczne i cywilizacyjne stulecia 1850-1950. Akcentuje także kulturową obecność innych grup etnicznych i religijnych na tym terenie. Wystawa oprócz eksponatów prezentuje wiele archiwalnych fotografii oraz zapisów filmowych. Wędrując po wystawie odkryć można co dawniej jedzono, jak się ubierano, dbano o higienę, jak pracowano, świętowano, spędzano wolny czas.

• Park Etnograficzny.
Ekspozycja prezentuje obiekty architektury wiejskiej głównie z XVIII i XIX w. przeniesione z Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, ziemi chełmińskiej oraz dobrzyńskiej. Można tu oglądać zarówno całe wiejskie zagrody, jak i pojedyncze budynki: wiatrak, młyn wodny, remizę strażacką, kuźnię, rybacką barkę mieszkalną a także obiekty tzw. małej architektury wiejskiej. Wyposażenie zagród i wnętrz prezentuje rozmaite zajęcia domowe i gospodarskie oraz drobną wytwórczość i rzemiosło ludowe. Skansenowska ekspozycja pozwala poznać życie i pracę mieszkańców wsi z przełomu XIX i XX w.
• Salonik Prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej – Arsenał. Ekspozycja biograficzna poświęcona założycielce i wieloletniej dyrektorce Muzeum.

WYSTAWY CZASOWE

• Przewodnik po Bożym Narodzeniu – Spichlerz.
Wystawa różni się od standardowych ekspozycji o zwyczajach świątecznych. Nasza opowieść o świętach odchodzi od kalendarzowego porządku, jest natomiast skupiona na wyjaśnianiu haseł - bożonarodzeniowych symboli, które chociaż wydają się wszystkim czytelne, to kryją w sobie wiele sensów całkowicie obcych, zapomnianych, tajemniczych. W kolejnych częściach ekspozycji, poświęconych najbardziej rozpoznawalnym świątecznym pojęciom i zjawiskom, takim jak Wigilia, szopka, choinka, św. Mikołaj, wyjaśniona jest ich geneza, znaczenia i przemiany. Wystawa pokazuje, jak tradycyjne symbole związane z Bożym Narodzeniem funkcjonują w polskiej kulturze ludowej, a także w innych krajach i różnych dziedzinach kultury, np. w sztuce, muzyce, literaturze, reklamie. Niewątpliwą atrakcją ekspozycji jest prezentacja najstarszego znanego wizerunku choinki z 1509 roku autorstwa Łukasza Cranacha Starszego, pochodzącego ze zbiorów The British Museum w Londynie. Uzupełnieniem ekspozycji jest bogato ilustrowana książka w formie przewodnika, która ułatwi poruszanie się po labiryncie bożonarodzeniowych symboli, rytuałów i wierzeń. Czynne od 14 grudnia.

• Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej Bolesława i Liny Nawrockich – Arsenał.
Wystawa prezentuje po raz pierwszy kompleksowo i wszechstronnie jedną z największych i najwartościowszych kolekcji sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, tworzonej w Polsce od połowy lat 60. XX w. do początku XXI w. Jej autorem był Bolesław Nawrocki (1924-2008) z Warszawy, prawnik, muzyk, muzykolog, mecenas sztuki. Jego działania kolekcjonerskie wspierała żona, Lina Carminati-Nawrocka. Kolekcja liczy blisko 4000 prac z zakresu rzeźby i malarstwa około stu artystów, zarówno najwybitniejszych przedstawicieli tych dziedzin, jak i twórców mniej znanych. Wystawa przedstawia historię powstawania tego unikalnego zbioru, postać kolekcjonera oraz twórców i ich dzieła. Ekspozycji towarzyszy publikacja o tym samym tytule. Wystawa objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

• Wigilia na Kujawach – Park Etnograficzny.
Aranżacja świąteczna w chałupie z Rakutowa z pocz. XIX w. Prezentacja izby paradnej przygotowanej do wieczerzy wigilijnej w domu zamożnych gospodarzy wiejskich na początku XX w. (od 10 grudnia).

IMPREZY I WARSZTATY

• Jarmark żywności ekologicznej, 6.12., sobota, godz. 10.00-14.00
Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Dziedziniec Muzeum. Wstęp wolny.

• Kiermasz świąteczny. Sztuka i rękodzieło ludowe 7.12., niedziela, godz. 10.00-15.00
Na tegorocznym kiermaszu przedświątecznym ponad 100 twórców z różnych regionów Polski zaprezentuje m.in. tradycyjne ozdoby choinkowe, hafty i koronki, rzeźby, wyroby rzemieślnicze z drewna i ceramiki, zabawki, obrazki malowane na szkle, świece i figurki z wosku, regionalne przysmaki oraz produkty z gospodarstw ekologicznych. Kiermasz jest idealną okazja do zapoznania się z tradycyjną sztuką i rękodziełem ludowym a także zakupu niebanalnych prezentów pod choinkę.
Bilety:
4 zł – normalny,
2 zł – ulgowy,
10 zł - rodzinny.


W trakcie kiermaszu możliwe będzie zwiedzanie nowej wystawy czasowej Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej Bolesława i Liny Nawrockich w wyjątkowej cenie 2 zł.


• Etnowyprawka Malucha: Papierowe cudeńka!
11.12, czwartek, godz. 10.00 (edycja dla dzieci od 6 do 20 m-cy)
12.12, piątek, godz. 10.00 (edycja dla dzieci od 21 m-cy do 3 lat)
Zajęcia z cyklu Etnowyprawka Malucha adresowanego do małych dzieci i ich opiekunów. Tym razem edycja świąteczna. Ruszymy tropem papierowych ozdób i to nie tylko choinkowych. Sprawdzimy jak i na ile sposobów można było za pomocą papieru upiększyć dom. Będziemy podziwiać feerię barw wycinanek. Poznamy ich kształty i faktury. Sprawdzimy jak wygląda świat przez papierowe firanki. Będziemy badać, gnieść, zwijać i rozwijać kolorowe kwiaty z bibuły. Będziemy też przyglądać się pająkom i to wcale nie tym od pajęczyn. Jak zwykle będzie czas na pieśń.
Prowadzenie: dr Olga Kwiatkowska. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, warto zabrać odzież na przebranie dla dziecka i dorosłego.
Pawilon wystawowy.
Opłata: 20 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun),
obowiązują wcześniejsze zapisy (czekamy od 1 do 9 grudnia, e-mail:edukacja@etnomuzeum.pl)

• Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę, 13.12, sobota, godz. 16.00
Rodzinne warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych i świątecznych podarków. Sala widowiskowa.
Bilety:
normalny – 9 zł,
ulgowy – 6 zł,
rodzinny – 20 zł.

• Otwarcie wystawy Przewodnik po Bożym Narodzeniu …, 14.12., niedziela, godz. 16.00.
Spichlerz, Park Etnograficzny.
• Kolędy życzące moc tradycji, 14.12, niedziela, godz. 17.00
Koncert tradycyjnych kolęd i pastorałek w wykonaniu Ani Brody oraz Alicji i Jacka Hałasów. Koncert będzie okazją do wysłuchania zapomnianych ludowych pieśni związanych z okresem Bożego Narodzenia oraz do wspólnego śpiewu.
Sala widowiskowa.
Bilety:
normalny – 9 zł,
ulgowy – 5 zł,
rodzinny – 10 zł.

• A cóż z tą dzieciną będziem czynili, 17.12, środa, godz. 18.00
21. spotkanie z cyklu Żywot pieśni, pieśni żywota poświęcone pieśniom okresu Bożego Narodzenia. Do wspólnego śpiewania zapraszamy całe rodziny. Nie zabraknie tradycyjnych kolęd oraz ludowych piosenek dziecięcych i kołysanek. Teksty zapewnia organizator.
Prowadzenie: Marta Domachowska.
Wstęp wolny.

• Zimowe świętowanie od A do Z, 18.12, czwartek, godz. 12.00
Spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla osób z grupy wiekowej 55+ W programie: zwiedzanie wystawy Przewodnik po Bożym Narodzeniu, poznawanie zwyczajów ludowych okresu od Adwentu do Zapustów, wspólne śpiewanie kolęd, wykonywanie zabawek choinkowych według tradycyjnych wzorów. Warto pamiętać o okularach do czytania!
Wstęp: 3 zł.

• Ekowigilia, 20.12, sobota. godz. 11.00
W programie: kiermasz produktów ekologicznych i rękodzieła, prelekcja Mieczysława Babalskiego o zdrowym odżywianiu, opowieści o świątecznych zwyczajach ludowych, kolędy w wykonaniu Klubu Seniora „Podgórski walczyk” oraz degustacja potraw wigilijnych. Organizatorzy: MET, Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN.
Sala widowiskowa. Wstęp wolny.

EDUKACJA

Dla przedszkoli

• Tradycja w małym paluszku
Warsztaty dla grup przedszkolnych (dla dzieci pow. 4 r.ż.). W programie elementy ludowych zwyczajów świątecznych w zabawach i działaniach plastyczno-muzycznych. Materiały zapewnia organizator.
Bilety: 9 zł/os.
Jednorazowo grupa może liczyć do 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych.

Informacje i zapisy (z dwutygodniowym wyprzedzeniem):
Dział Edukacji,
tel. 56 622 89 43.

Dla szkół

• Od adwentu do Trzech Króli
Zajęcia dla uczniów różnych poziomów nauczania. W programie prezentacja zwyczajów okresu Bożego Narodzenia na Kujawach i Pomorzu w oparciu o ekspozycje muzealne z aktywnym uczestnictwem uczniów (od 10 grudnia).

• W to mi graj!
Zajęcia umuzykalniające z elementami śpiewu, tańca i gry na prostych instrumentach z wykorzystaniem folkloru wiejskiego. Formy działań i repertuar dostosowywane są do potrzeb uczniów na każdym poziomie edukacji.

• Oskar Kolberg – kolekcjoner folkloru
Zajęcia z okazji Roku Oskara Kolberga dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych poświęcone słynnemu ludoznawcy i jego unikalnemu na skalę światową dziełu Lud, a także pracy etnografa dawniej i dziś. Uczniowie poznają podstawowe pojęcia dot. kultury ludowej i folkloru muzycznego, biorąc udział w „badaniach terenowych” na wystawie Tajemnice codzienności. Dzięki różnorodnym zadaniom odkryją realia życia naszych przodków na Kujawach i Pomorzu ok. 100 lat temu (w grudniu ze szczególnym uwzględnieniem zwyczajów okresu Bożego Narodzenia).

Wstęp na wszystkie zajęcia – 5 zł od ucznia.
Jednorazowo grupa może liczyć ok. 25 osób. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych.

Informacje i zapisy:
Dział Edukacji,
tel. 56 622 89 43.